Alvydas Unikauskas: „Maistą verta užsidirbti “

kovo 6, 2018
Kristina Kubiliūtė | VMG kulinarinis albumas (2017 m. vasara)

Jau skubėdama į susitikimą su daktaru Alvydu Unikausku, jaučiau, kad pokalbis bus išskirtinis. Tuomet dar neįtariau, kad teks tiek kartų nustebti išgirdus atsakymą, o pašnekesys suksis pačiomis netikėčiausiomis kryptimis. Ir gerai, kad kalbėjomės ne vien apie sveikatą. Tuo pačiu ramiu ir santūriu tonu, kaip įprasta jį girdėti TV ekranuose, daktaras sudėliojo savo prioritetus, palikdamas teisę pasirinkti kiekvienam priimtiniausią gyvenimo stilių. Tądien sužinojau esminį darnios šeimos principą, supratau, kad maistą verta „užsidirbti“, kad mus vis dar veikia mitai, kad egzistuoja bent 5 mitybos įsakymai, o skirtingų dietų gausa tereiškia, jog pasaulyje dar niekas nesukūrė tinkamiausios mitybos formulės.

Nuotr. Dainius Ščiuka

Kaip gyvuojate, daktare?

Puikiai! Tai nereiškia, kad nebūnu prastai nusiteikęs. Bet tai yra momentinis dalykas, kuris greitai praeina, ir toliau aš vėl gyvenu puikiai.

Ar pasikeitė jūsų gyvenimas, kuomet tapote žinomu TV veidu?

Manęs nedžiugina tas žinomumas. Kažkur perskaičiau frazę: „Žmogus, kuris sako, kad jam nepatinka žinomumas, meluoja.“ Aš nuoširdžiai permąsčiau šį posakį ir manau, kad tikrai nemeluoju. Gyvenimas nepasikeitė. Vienintelis skirtumas – kad dabar aš žymiai mažiau laiko turiu susitikimams su bičiuliais. Ir dar – iki tol buvau visiškai nutolęs nuo TV programų.

Bet namuose turite televizorių?

Taip. Žinoma. Kiekviename kambaryje. Žmonai turi būti patogu gyventi.

Kaip kilnu.

Šventai tikiu, kad vyrai turėtų sukurti žmonoms kuo patogesnį gyvenimą vien dėl egoistinių paskatų. Nesuprantu tų, kurie mano kitaip. Juk kuo tavo žmonai bus patogiau gyventi, tuo ji bus geriau nusiteikusi tavo atžvilgiu (šypsosi). Labai mėgstu teiginį: „Vyras gali turėti gražiausius namus, bet jei juose nėra jo moters – jis yra benamis.“ Tokie namai yra plynlaukis.

Daktare, kaip atrodo eilinė jūsų diena?

Buvo laikas, kai keldavausi 5 ryto. Vėliau aptingau ir pradėjau keltis 6 ryto, ir tai darau iki šiol. O toliau – prasitampau, geriu vandenį, lendu po dušu ir važiuoju į darbą.

Nepusryčiaujate?

Ne, niekada nepusryčiauju. Manau, kad tai yra labai individualu: vieni negali be pusryčių, kiti puikiai jaučiasi nepusryčiavę. Juk virškinimas – tai yra didžiulis darbas mūsų organizmui. Reikia pasiruošti tam procesui. Dar daugiau, aš manau, kad maistą reikia „užsidirbti“. Tai sakau ir tiesiogine, ir perkeltine prasmėmis.

Kada jau būnate „užsidirbęs“ pirmąjį valgymą?

Paprastai pirmą kartą valgau 12–13 val. Stengiuosi valgyti tik du kartus per dieną. Antrą kartą – apie 7–8 val. vakare. Jeigu kalbėsime apie mitybos principus, tai labai nemėgstu žodžio „dieta“. Šis žodis pridarė daug žalos. Žmonės ne maitinasi, o laikosi dietų, neretai, švelniai tariant, – keistų. Prie ko čia dieta? Žmogus turi tiesiog gyventi ir maitintis.

Kaip keistumėte tą žodį?

Paprastai – mitybos principai. Yra žmonių, kurie tiki, kad jiems reikia valgyti kaip kūdikiams – kas 2,5 val. Yra kitas mitybos principas – valgyti retai, bet sočiai, tarp valgymų neužkandžiaujant. Dar vienas principas – vieną dieną per savaitę gerti tik vandenį arba dvi dienas per savaitę suvalgyti labai mažą maisto kiekį, kitaip tariant – pasninkauti. Ir kiekvienas laisvas rinktis jam labiausiai priimtiną variantą. Aš pasirinkau retą maitinimąsi.

Gal yra tokių produktų, kurių patartina atsisakyti, renkantis bet kurį mitybos principą?

Miltai ir cukrus. Be daromos žalos, jei vartojami nesaikingai, jie sukelia fizinę priklausomybę, panašiai kaip narkotikai. Įnikimas į cukrų iš esmės yra narkomanijos forma. Vėlgi, kas nors, perskaitęs šį pokalbį, pasakys, kad cukrus reikalingas mūsų smegenims, tai kam jo atsisakyti? Bet juk tiek, kiek reikia smegenims, organizmas pasigamina pats…

Nuotr. Dainius Ščiuka

O kaip yra su riebalais? Ar jie „eina į kūną“?

Toks jų poveikis yra gerokai perdėtas! Kaip tik tukina cukrus ir miltai – vadinamieji greitieji angliavandeniai. Blogiausia, kai riebalų pradeda vengti vyresnio amžiaus žmonės. Šie jiems itin reikalingi.

Kodėl esate prieš užkandžiavimą, t. y. dažną valgymą?

Dažnai studentams sakau: ar jūs galite įsivaizduoti urvinį žmogų, išlindusį iš urvo ir nubėgusį į prekybos centrą nusipirkti ko nors užkąsti? Sumedžiodavo – prisiėsdavo, nes neturėjo supratimo, kada vėl gaus paėsti. Pagal evoliuciją mes „nepritaikyti“ dažnai maitintis, bet kažkodėl sumąstėme, kad tai turi vykti dažnai. Kam tas užkandžiavimas? Nori valgyti – atsigerk vandens, ir palauk 20–30 min. Noras valgyti dažnai praeina. Nepadėjo – išgerk dar stiklinę vandens, ir vėl palauk 20 min. Ir jeigu vis tiek nori valgyti – pavalgyk. Alkio ir troškulio centrai smegenyse yra labai arti vienas kito ir žmogus dažnai painioja poreikius.

Bepigu jums, daktare, tiek išmanant, taip paprastai viską reziumuoti…

Visai nėra paprasta, nes mitybos tema yra sudėtinga, ir manau, kad iki šiol nėra visiškai aišku, kaip ir ką reikia daryti. Jau vien pažvelgus, kiek pasaulyje yra skirtingų dietų, peršasi išvada, kad niekas iki galo nesupranta, kaip turi būti iš tikrųjų.

Koks jūsų požiūris į sveiką gyvenseną?

Egzistuoja 10 Dievo įsakymų, taip? Egzistuoja ir sveikos gyvensenos įsakymai. Labai paprasti – normaliai maitinkis, judėk, maksimaliai venk streso, nerūkyk ir nevartok alkoholio.

Kaip jūs vertinate žaliavalgius, vegetarus?

Man tai primena sektas, nes tarp jų atsiranda egzempliorių, kurie labai agresyviai propaguoja savo mitybos būdą. Tai man nepatinka. Ši mityba atsirado pusiaujo kraštuose. Kuo šiauriau gyvena tauta, tuo daugiau jos racione turi būti mėsos. Pavyzdžiui, eskimams mėsos ir žuvies nevalgymas yra tolygus mirčiai, jų fermentinė sistema tam nepritaikyta. Mes taip pat negyvename šiltose platumose, taip? Ir staiga mums viskas mechaniškai perkeliama. Aš nepritariu jų mitybai, bet, kita vertus, jie turi teisę rinktis. Man tik pikta, kad mamos taip augina vaikus. Leiskite jiems užaugti, subręsti, o tada tegul jie pasirenka patys.

Suprantu, mėsa svarbi jūsų racione?

Niekada net į galvą nešovė atsisakyti mėsos! Valgau ją kuo riebesnę. Tik stengiuosi, kad daržovių lėkštėje būtų trys ketvirtadaliai – tada viskas idealiai tinka.

Ir nevalgote desertų?

Aišku, kad valgau, bet stengiuosi, kad iš tikrųjų būtų šventė. Kuo rečiau, tuo geriau. Kelis kartus per metus. Turiu patarimą visiems, kurie vengia persivalgyti, dalyvaudami pobūvyje ar viešėdami svečiuose. Pradėkite valgyti nuo desertų! Suvalgei desertą, luktelk keliolika minučių, kol organizmas suvirškins greituosius angliavandenius, ir, prašom, puotauk toliau. Tada ir sveikiau bus, ir mažiau suvalgysi.

O pailsėti neužmirštate?

Manau, kad tai yra puikiausias dalykas. Ir privalomas! Čia aš nuolatos patenku į konfliktą su savimi – žinau, kad reikia eiti ilsėtis, bet gaila eiti, nes dar norisi paskaityti, kažką malonaus sau nuveikti. Tačiau kaskart, kai nueinu anksti gulti ir išsimiegu, kitą rytą labai džiaugiuosi.


← Grįžti

Komentarai:

  • Ilona kovo 7, 2018, 12:28

    Ačiū profesoriui už patarimus ir pastangas nukreipti mus teisinga linkme . Sveikatos ir stiprybės Jums .

  • Juste kovo 7, 2018, 10:39

    Nuostabus teisingu poziuriu daktaras!!! Labai patinka! Visada ziuriu jo laidas!geras straipsnis.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)