Mados reiškinys, atsispiriantis visiems permainų vėjams

balandžio 20, 2018
Neria Lejay

Kiekvienas metų sezonas atneša pasikeitimų ne tik orų, bet ir mados prognozėse. Tačiau yra reiškinių, kurie atsispiria visiems permainų vėjams. Vienas iš jų – nepakeičiamu drabužinių bei mados kolekcijų atributu tapęs džinsinis audinys.

2018 metais reikėtų primiršti jo skirtingas spalvas, išblukinimus, įplyšimus, gausius siuvinėjimus, blizgučius, maištingus, provokuojančius ankstesnių sezonų įvaizdžius. Dizaineriai, įkvėpti 1981-aisiais legendinėje „Calvin Klein“ džinsų reklamoje įsiamžinusios tuo metu dar visai jaunutės filmo „Žydroji pakrantė“ žvaigždės, Holivudo aktorės Brooke Shields, nekaltumo, sugrįžo prie autentiško indigo mėlio ir rafinuoto, išgryninto stiliaus. Marškiniai, švarkai, kelnės, kombinezonai, batai, rankinės, kuprinės – ši mitinė drobė viešpatauja visur ir nuo kojų iki galvos.

Savo antrojoje „Dior“ mados namams kurtoje gatavų drabužių kolekcijoje Italijos dizainerė Maria Grazia Chuiri pirminę, gana grubią, skirtingų mėlių audinio versiją pavertė esmine jos tema. Vyraujantis darbinės uniformos stilius, kurio elementus kiekviena moteris gali maišyti pagal savo įgeidžius ir taip tapti unikalia, tarsi priminė kuklias „džinsomanijos“ atsiradimo šaknis.

Nemirtingumo keliu

XIX amžiaus pabaigoje Austrijos imigrantas Levi Straussas, europiečių išsvajotoje Amerikoje iš tvirtos, neplyštančios ir pigios medžiagos neturtingai darbininkų klasei sugalvojęs praktiškas kelnes, negalėjo įsivaizduoti, kad jos sulauks nemirtingos šlovės. Patvarų vilnos ir šilko mišinio saržos audeklą, vadintą „Serge de Nimes“, jis gabeno iš Pietų Prancūzijoje esančio Nimo miestelio. Mėlynos verpalų spalvos pavadinimą davė iš indigo medžio lapų išgaunamas nebrangus dažiklis „blu di Genova“ („mėlyna iš Genujos“). Amerikiečiai savaip iškreipė ant atkeliaujančių siuntos dėžių matomus prancūziškus užrašus „de Nimes“ („iš Nimo“) ir „de Genes“ („iš Genujos“). Taip atsirado du viso pasaulio šnekamojoje kalboje naudojami terminai „Denim“ ir „Jean“, kurie reiškia tą patį – planetą užkrėtusią meilę šio stebuklingo audinio gaminiams.

Vis tik prieš tampant iš mados neišeinančia klasika, jie visą šimtmetį tebuvo paprastu aukso ieškotojų, angliakasių, žemdirbių, darbininkų iki visiško susidėvėjimo nešiojamu praktišku rūbu. Sužavėti laukinės kaubojų, vilkinčių žydrais, jiems specialiai sukurto 501-ojo modelio džinsais, dvasios, 1950–1960 metų Holivudo žvaigždės, tokios kaip Gary Cooperis, Jamesas Deanas, Marlonas Brando ar Elvis Presley, vargšų taip pamėgtas kelnes pavertė geidžiama turtuolių laisvalaikio apranga, o žavinga blondinė Marilyn Monroe – seksualiu gundymo įrankiu. Hipių, vėliau pankų judėjimai jiems suteikė tarptautinį pasipriešinimo, maišto, provokacijos bei laisvos gatvės kultūros statusą, o kad prasiskverbtų į rafinuotos prabangos visatą, prireikė išskirtine elegancija garsėjančios Prancūzijos įsikišimo.

Pradžia buvo gana drovi. 1970 metais Yves Saint Laurent, visą gyvenimą gailėjęsis vienintelio dalyko – kad neišrado džinsų, pasiūlė švarkus iš denimo ir taip sukėlė garsių dizainerių susidomėjimą. 1979-aisiais juo pasekė Thierry Mugleris, sukūręs matadorų kelnių formos džinsus, labai siauro liemens bei plačių pečių švarkus ir net denimo liemenėles. 1983 metais „Chanel“ meniniu direktoriumi tapęs Karlas Lagerfeldas savo pirmoje gatavų drabužių kolekcijoje pristatė garsiojo tvido kostiumėlio džinsinę versiją. Legendinio stilisto labai mėgstamas ir dažnai naudojamas audinys iki dabar išliko kaip jaunos, dinamiškos „Chanel“ elegancijos šūkis. 1997 metais, kai Jeanas Paulas Gaultier denimą pakėlė į aukštosios mados lygį, jis akimirksniu iš banalaus virto išskirtiniu.

Dabartis: iki aukštumų iškeltas denimas

Jau kurį laiką daugybė prestižinių mados prekių ženklų mados stileivas vilioja įspūdingais džinsiniais modeliais, kurie, nežiūrint pasakiškų kainų, parduotuvių lentynose užsibūna neilgai.

Lygybę tarp žmonių, pasak dizainerės Marios Grazios Chuiri, simbolizuojančios „Dior“ 2018 metų šaltojo sezono uniformos iš denimo nėra išimtis. Nuo galvos iki kojų panirti į prabanga tapusį praeities darbininkų džinsinį mėlį siūlo ir kiti mados prekių ženklai, tokie kaip „Calvin Klein“, „Stella McCartney“, APC, „Paul&Joe“.

Dėvėti džinsinę striukę ar džinsinį švarką su džinsiniais marškinėliais, džinsiniais kombinezonais, džinsais, džinsiniais sijonais – viena ryškiausių tendencijų. Vis tik, norint išvengti klaidų, reikėtų pasirinkti skirtingus spalvos tonus, o aprangą paįvairinti originaliais aksesuarais. Jei ši rizikinga stiliaus užduotis yra per sunki, egzistuoja kitos alternatyvos. Kodėl gi neimitavus elegantiško „Paul&Joe“ striukės ir kelnių ansamblio iš denimo, puošto lengvais, tarsi atsitiktinai išmėtytais, perlais. Galima išbandyti „Saint Laurent“ ar „Dries Van Noten“ versijas – taip meistriškai derinti džinsus su prašmatniais apdarais, kad dėmesys būtų atkreipiamas tik į juos. Na, o drąsiausioms belieka „Maison Margiela“ pasiūlymas džinsus vilkėti beveik vienus, nors apnuogintą viršutinę kūno dalį patartina viliojančiai pridengti šį sezoną labai madingu didelio gabarito paltu ar šilta pūkine striuke.

Tos, kurioms žymūs mados vardai jau pabodo ar netraukia, gali pasižvalgyti po naujų, kylančių mados dizainerių, dažnai denimą pavertusių pagrindiniu savo parašu, kūrybą.

Reperio Kanye Westo meninio vadovo, pripažinto didžėjaus ir talentingo stilisto Virgil Abloh 2013 metais įsteigtas prekės ženklas „Off-White“ mados industriją sukrėtė atnaujintais, konceptualiais, provokuojančiais estetinio horizonto kodais. Ganos kilmės amerikietis mano, kad jo misija yra atstovauti savo kartai, kuri vietoje aklos imitacijos asmenybę išreiškia drąsiai maišydama vintažinius, naujus, prabangius, vyriškus, moteriškus drabužius ir įvairius stilius. Nenuostabu, kad jo darbo bazę sudaro tokie universalūs jaunimo simboliai, kaip džinsai ar marškinėliai, o perdirbti vintažiniai „Levi’s“ 501 modeliai virto autentiškais gaminiais, kas geriau negu dabartinė jų kopija.

Panašia antikonformizmo kryptimi juda ir 2015-aisiais „Balenciaga“ mados namų kūrybos vadovu tapusio gruzinų kilmės Paryžiaus dizainerio Demna Gvasalia kultinis prekės ženklas „Vetements“. Jo konceptas dvelkia belgo Martino Margielos dvasia – septyni anoniminiai dizaineriai nusprendė apjungti prabangą ir alternatyvią didmiesčių gatvių kultūrą, savaip perkurdami vintažinę aprangą, karines uniformas bei jų ypač pamėgtą denimą. Problema ta, kad visi šio tipo radikalūs kūrėjai už gražias kovos su masine produkcija idėjas ramiai lupa kosmines kainas, panašiai kaip jų pašiepiami prestižinių mados prekių ženklai.

Poetiškas žvilgsnis į džinsą

Laimei, yra ir kito gabaus jaunimo, bendraamžių ateičiai siūlančių daug poetiškesnę mados viziją. Šveicarė Eliane Heutschi, vos prieš metus įsteigusi įmonę „Savoarfer“, kas reiškia „Žinojimas daryti“, savo pirmaisiais darbais atskleidė ją dominantį tikslą: išsaugoti protėvių rankų darbo, amatų įgūdžius, juos ištraukti iš tradicinio konteksto bei pritaikyti šiuolaikinei aprangai. 2017–2018 metų rudens–žiemos kolekcijoje ji kūrybingai interpretavo denimą, panaudodama senąją nėrimo šaudykle techniką „frivolite“, o 2018-ųjų pavasariui–vasarai buvo pasirinktas kryžminio dygsnio siuvinėjimo motyvas. Taip tarp įvairių ir modernumu žavinčių modelių grafiniai džinsiniai kryželiai papuošė skylėtą striukę, o stambūs tiulio kryžiai – džinsinį švarkelį.

„Happy Haus“ prekės ženklo steigėjos vokietės Sandy Chagnaud filosofija pozityvi, ekologiška, atsakinga, leidžianti pagalvoti apie tai, ką ir kaip perkame. Ji nesivaiko vienadienių tendencijų, renkasi „Greenpeace“ patvirtintus tiekėjus, „lėtosios mados“ stilių geriausiai išreiškiantį denimą, kartais bendradarbiauja su panašių pažiūrų jaunais menininkais, kaip šį sezoną džinsus išpaišiusia Pénélope Strintz. Rezultatas: harmoningas rafinuotos estetikos ir neoromantiškos dabartinių laikų išvaizdos derinys.

Nėra abejonių, kad išskirtinio likimo audinio ateitis yra skaidri, nesvarbu, ką jis bereikštų – prabangą, maištą, nemirtingą klasiką, avangardines naujoves ar įdomius netikėtumus. Daugybė mados kūrėjų džinsinį mėlių sapną žada pratęsti ateinančiai saulėtai vasarai.

Nuotr. Savoarfer, Happy House ir Paul & Joe mados namų


← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)