Aplink pasaulį per daugiau nei 80 dienų

gegužės 28, 2018
Kamilė Matusevičiūtė

Kol vieni vis dar galvoja, kad svajonės gali palaukti, Aušrinė Smaleckaitė ir Gediminas Venskūnas vieną dieną ėmė ir nebeapsikentė. Jie skambiai pasivadino „Svajonių ambasadoriais“ ir kaip tikri tokios profesijos atstovai pasileido į pusantrų metų kelionę aplankydami vietas, kur veda jų svajonės. Tiksliai nežinome, kur Aušrinė ir Gediminas dabar išmetė savo kelionės inkarą, bet patirtimi, ką reiškia keliauti taip, kaip keliavimą įsivaizdavo ir rašytojas fantastas Jules Verne, jie dalijosi tiesiai iš dykumos Bolivijoje.

Kodėl pasivadinote svajonių ambasadoriais – kokias svajones šioje kelionėje pildote?

Pavadinimas atsirado tarsi savaime, ir tai labai pradžiugino, nes sugalvoti slapyvardį dažniausiai būna gana sudėtinga. „Svajonių ambasadoriai“ – tai ne tik skambus ir įdomus pavadinimas, jis taip pat apibūdina vieną pagrindinių mūsų kelionės idėjų. Kelionės metu kuriame videosiužetus, dalijamės nuotraukomis, straipsniais, taip pasakodami savo kelionės istoriją. Visi tie, kurie nori keliauti, tačiau nedrįsta, neatranda laiko ar galimybių, gali tam tikra prasme keliauti kartu su mumis. Kitaip tariant, įgyvendindami savo svajonę apkeliauti pasaulį, drauge atveriame kelius kitų svajonėms.

Kaip reikia mesti patogų gyvenimą ir ištrūkti pusantriems metams?

Ko gero, tai vienas iš tų klausimų, į kuriuos nėra vieno teisingo atsakymo ar slapto recepto, nes būdų ir kelių yra begalės, todėl galime pasidalyti tik savo patirtimi. Visų pirma, reikia to labai norėti, būti tvirtai apsisprendusiam ir trokšti bei nebijoti pokyčių. Bet tai tik pradžia! Ne mažiau svarbu – tinkamas pasiruošimas, kuriam mes skyrėme net aštuonis mėnesius. Laiko prireikė kelionės maršrutui sudaryti, skiepams, reikalingų dokumentų parengimui ir, galų gale, – juk reikėjo susitaupyti pinigų. Turbūt dėl to, kad jautėmės tinkamai pasirengę šiam išbandymui (ir jo be galo norėjome), nebuvo sunku atsisakyti įprasto gyvenimo. Nors net ir keliaudami negalime sakyti, kad jaučiamės blogai ar nepatogiai, tiesiog patogumas įgauna kitokią prasmę.

Kur slypi kelionės aplink pasaulį žavesys? Kodėl nusprendėte keliauti būtent taip?

Žavesys yra glaudžiai susijęs su kelionės dinamiškumu. Kiekviena diena – kitokia, rutina neegzistuoja, nes bene kasdien atsiduri kitoje vietoje su naujais vaizdais, miestais, gamta, skirtingais žmonėmis bei kultūromis. Taip pat nemažiau nuostabus dalykas – tai, kad visas vietas, apie kurias girdėjome ir apie kurias svajojome nuo vaikystės, pamatome savo akimis ir esame tie, kurie apie jas gali papasakoti kitiems.

Tokią ilgą ir daug apimančią kelionę pasirinkome, nes apkeliauti pasaulį buvo viena didžiausių mūsų svajonių, kuriai išsipildyti pasitaikė puiki proga: neturėjome didelių įsipareigojimų, kurių negalime palikti, troškome pokyčių ir supratome, kad kol nepažinsim pasaulio, negalėsim galvoti apie ramų šeiminį gyvenimą, vaikus ir vestuves.

Kokie yra jūsų kelionės highlights?

Kiekviena šalis turi ne vieną lankytiną objektą, kuriuo gali pasigirti. Vieni iš jų yra unikalūs ir aptinkami tik toje šalyje ar vietovėje, kiti – ne mažiau įspūdingi, tačiau aptinkami ne vienoje vietoje. Mes stengiamės rinktis būtent šiuos unikaliuosius objektus arba tuos, su kuriais mes asmeniškai susiduriame pirmą kartą. Taip pat pastebėjome, kad kur kas mažiau pradėjome skirti dėmesio miestams, o daugiau – gamtai ir šalies kultūros pažinimui, su kuria susidraugaujame bendraudami su vietiniais ir ragaudami vietinius patiekalus.

Kaip įsivaizdavote, kas yra tikri keliautojai prieš kelionę ir dabar? Ar jais jau tapote?

Manom, kad tikro keliautojo sąvokos supratimas yra labai neapibrėžtas ir kiekvienam savaip suprantamas. Svarbiausia, kad supratimas būtų vienodas tarp kartu keliaujančių žmonių. Savo kelionėje sutikome daug keliautojų, kurie keliauja jau ne vieną mėnesį ar metus. Vieni jų keliauja dviračiais, kiti – motociklais, treti – autostopu. Yra ir tokių, kurie praleidžia viename mieste pusmetį vietoj to, kad aplankytų visą regioną, nes vietinės kultūros pažinimas jiems yra svarbesnis nei lankytinų objektų pamatymas.

Vienų istorijos mus sužavėjo ir įkvėpė, o kai kurios netgi atgrasė. Tačiau jokiu būdu tai nereiškia, kad jų keliavimo būdas yra netinkamas ar neteisingas, tiesiog visi esame skirtingi ir mūsų kelionės bei supratimas apie jas skiriasi. Matyt, taip ir turi būti. Galime tik pasidžiaugti, kad mes esame tokie keliautojai, kokiais norėjome būti: renkamės kokybišką, o ne kiekybišką keliavimą, tokiu būdu išvengiame nuolatinio bėgimo bei išsaugome susižavėjimo pojūtį ir nesistengiame griežtai vadovautis susiplanuotu maršrutu, taip atverdami kelius vietoms, apie kurių egzistavimą nė nenutuokėme prieš išvažiuodami. Vienintelis pasikeitimas tas, kad didėja mūsų, kaip keliautojų, patirtis ir į kai kuriuos dalykus pradedame žiūrėti paprasčiau. Tarkime, šiuo metu visus šiuos atsakymus jums rašome sėdėdami sugedusiame autobuse kažkur Bolivijos dykumoje ir nors dar prieš kelis mėnesius būtume dėl to rimtai sunerimę, dabar tiesiog smagiai leidžiame laiką žinodami, kad tai bus dar viena smagi istorija.

Ką privalote padaryti, kad šalį laikytumėte tikrai aplankyta ir į ją nebereikėtų grįžti?

Jei į šalį, kurioje viešėjome, nebereikia grįžti, tai tik todėl, kad ji mums nepatiko, joje jautėmės nejaukiai arba ji buvo neįdomi. Nes net jei aplankai svarbiausius ir karčiausius taškus, visada bus kažkas, ko dar nesuspėjai, nepamatei ar nepatyrei. Na, arba norėsi sugrįžti į tas pačias širdį suvirpinusias vietas. Tarkime, JAV praleidome net du mėnesius, per kuriuos pamatėme daugiau nei dauguma šios šalies gyventojų, tačiau čia dar sugrįšime ne kartą.

Kelionės amunicija: kaip atrodo žmonių, kurie paliko namus, kuprinės?

Kiekvienas iš mūsų turime po 85 litrų kuprinę, kuri sveria po 20–23 kilogramus. Taip pat kartu vežamės vieną kur kas mažesnę kuprinę, kurioje talpiname kompiuterius ir kitus elektroninius prietaisus bei daiktus, kurių nuolat prireikia. Jau pirmą kelionės savaitę supratome, kad pasiėmėme per daug daiktų, todėl bene kiekviename mieste ką nors paliekame arba atiduodame, taip palengvindami savo kuprinių svorį. Kadangi išmokome apsieiti su minimaliu daiktų kiekiu, tikrai nesigailim kažko nepasiėmę. Nors, aišku, norėtųsi turėti nesibaigiančių skanaus šokolado atsargų, nes rasti didelį „Milkos“ šokoladą – retenybė JAV ir Pietų Amerikoje.

Viename vloge Aušrinė prasitarė, kad didžiausia šios kelionės baimė – jog gražūs vaizdai gali pradėti atsibosti. Ar praėjus keliems mėnesiams ši baimė pagrįsta? Kaip esate pasiruošę nieko nepamiršti ir išsaugoti įspūdžius?

Manau, ji net daugiau nei pagrįsta, jei maršrutas arba jo tikslai yra panašūs. Tarkime, keliaujate ir norite aplankyti visus gražiausius paplūdimius arba lankytis tik didmiesčiuose, natūralu, kad ties kiekvienu paplūdimiu ar didmiesčiu įspūdis vis mažės. Manau, kartkartėmis ir mums pasitaiko panašus pojūtis. Kad to išvengtume, turime gerą priemonę: savo kelionėje esame pasilikę nemažai laisvės, todėl dažnai pakoreguojame savo planus ar maršrutą ir jei, tarkime, jaučiame, kad miesto mums per daug – važiuojame aplankyti gamtos, arba atvirkščiai. Taip pat stengiamės vengti panašių vietų, kurių tame pačiame regione pasitaiko nemažai. Tarkime, Amazonės džiungles galima aplankyti beveik kiekvienoje Pietų Amerikos šalyje, tačiau jos iš esmės visur yra vienodos, tad belieka pasirinkti vieną iš šalių ir joje praleisti daugiau laiko.

Prieš išvažiuodami į kelionę buvome tie, kurie grįžę po atostogų gali pasigirti turintys vos dešimt nuotraukų, tačiau viskas pasikeitė šios kelionės metu. Kadangi nusprendėm fiksuoti ir dalytis savo kelionės nuotykiais ir įspūdžiais su artimaisiais, draugais ir sekėjais, buvome „priversti“ susidraugauti su fotoaparatu. Ir tuo mes be galo džiaugiamės! Nuotraukos, videoreportažai ir straipsniai tapo puikia priemone žmonėms, negalintiems keliauti, pabuvoti pasakiškose vietose bei šalyse ir mums fiksuoti bei nepamiršti savo įspūdžių dar labai ilgai.

Vieni teigia, kad dėl kelionės po pasaulį reikia dirbti vienerius ar dvejus metus ir gyventi taupymo režimu. Kaip yra iš tikrųjų? Koks galėtų būti apytikslis tokios kelionės biudžetas?

Biudžetas priklauso nuo individualių keliautojų poreikių: vieniems gali prireikti 10 000 eurų, kitiems gali neužtekti ir 100 000 eurų. Bet kokiu atveju, tai yra nemaži pinigai. Mes taupymo režimu iki išvykimo į kelionę gyvenome apie 8 mėnesius. Nors, kai pagalvoji, taupome ir dabar keliaudami. Keliaujame jau 4 mėnesius ir vedame visas kelionės išlaidas į specialią programėlę, kuri mums padeda reguliuoti pinigų srautą tam tikriems dalykams. Nors išlaidos labai priklauso nuo šalies ir jos ekonominio lygio, apytiksliai mėnesiui mums abiem reikia 1500–2000 dolerių įskaitant transportą – lėktuvų ir autobusų bilietus, automobilio nuomą. Džiugina tai, kad ši suma palaipsniui vis mažėja, vadinasi, tampam profesionalesniais keliautojais.

5 svarbiausi patarimai, ką reikia žinoti norintiems keliauti aplink pasaulį:

1. Nesistenkite su savimi pasiimti viso savo gyvenimo. Susikraukite tik reikalingiausius daiktus, o jei kažko prireiks, visada galėsite nusipirkti.

2. Prieš atvykdami į šalį pasidomėkite galimais pavojais ir vietomis bei rajonais, į kuriuos geriau nekelti kojos. Tai ypač aktualu Pietų Amerikoje.

3. Susiplanuokite maršrutą iš anksto, tačiau jokiu būdu nesistenkite jo griežtai laikytis, nes apie begalę nuostabių vietų sužinosite tik atsidūrę šalyje, kai susipažinsite su vietiniais.

4. Nesistenkite apsistoti tik viešbučiuose ar hosteliuose. Privalote pabandyti Airbnb ir Couchsurfing.

5. Neskubėkite, darykite mini pauzes tarp „karštųjų vietų“, taip būsite energingesni ir gausite didesnį įspūdį jose.


← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)