Edita Mildažytė: „Maisto mados keičiasi kaip ir drabužių“

kovo 12, 2018
Rima Aukštuolytė | VMG kulinarinis albumas (2017 m. vasara)

Nuotr. Dainius Ščiuka

Žurnalistės, televizijos laidų vedėjos, prodiuserės, publicistės, visuomenės veikėjos Editos Mildažytės nuveiktų darbų sąrašas kalba pats už save. Žinomos moters veiklumas pasireiškia ir namuose – verdant, kepant, marinuojant. „Tačiau esu pats netinkamiausias pašnekovas apie sveiką mitybą“, – juokiasi E. Mildažytė.

Edita, ar daug laiko praleidžiate virtuvėje?

Beveik 30 metų gaminau tikrai daug, šeimyna buvo didelė. O dabar likome dviese su sūnumi Mykolu. Kam gaminti, jei nebeliko valgytojų? Užvalgome salotų ar kokių uogų. Tiesa, sūnus mėgsta valgyti didkepsnius. Nuperku jam mėsos ir pats pasidaro. O aš, jeigu ką nors padarau, paskui išmetu, nes nėra kam valgyti.

Kaip manote, ar mes šiais laikais nesureikšminame maisto vaidmens? Neatrodo jums naujos tendencijos panašios į pamišimą?

Kai aš paskaitau, kaip reikia iš nuostabiausios mėsos, išskirtinės jautienos, išpjauti geriausią gabalą, o iš to gabalo išpjauti geriausią gabaliuką, o paskui tam tikroje temperatūroje jį iškepti, paskui dar kas nors suraukia nosį, kad tai nėra pakankamai gerai… Galiu pasakyti tik vieną dalyką – jau seniai buvo karas (šypsosi).

Tada kaip vertinate kainas už tą išskirtinį jautienos gabaliuką – 30 eurų už kepsnį yra mažai ar daug?

Aišku, tai yra brangu, bet toks maistas man būtų nekasdienis. Galiu tiek sumokėti, jei būtų išskirtinė proga. Bet tikrai ne kiekvieną dieną. Man pačiai labai skanu juoda duona su kefyru, ir ką aš galiu padaryti?

Pati kada nors domėjotės, ką sveika valgyti?

Nuo mano vaikystės kokius 10 kartų buvo pasmerktas ir vėl reabilituotas sviestas, kokius 20 kartų – kiaušiniai, dar 30 kartų pasmerktas ir reabilituotas pienas… Kaip yra drabužių, automobilių, interjero mados, taip yra ir maisto mados. Manau, kad netrukus ateis mada valgyti riebalus.

Kokiu ritualu prasideda jūsų rytas?

Rytai prasideda nuo puodelio kavos. Ją geriu tik tą vieną kartą per dieną, bet tokią baisią baisią, degutą, su užplikinimu į puodelį. Ji man pati skaniausia. Kavą geriu tuščiu skrandžiu ir dar – esu ištyrusi, kad skaniausia ją gerti nevalytais dantimis. Prisiekiu jums (juokiasi). Po pietų dar kartais geriu espreso. Pirmą kartą valgau apie 12 valandą, o tada antrą kartą – jau 17 valandą.

Ar skaičiuojate, kiek puodelių vandens per dieną išgeriate?

Ne, baikit! Tik kai karšta, stengiuosi vandens daugiau gerti, nes jo norisi. Bet dažnai išgerti pamirštu ir nemanau, kad vandens reikia tiek daug gerti, juk apkrauname inkstus. Galvoju, kad vandens gėrimą kada nors irgi kas nors pasmerks, sakydami, jog yra kenksmingas.

Nuotr. Dainius Ščiuka

Kokie jūsų pačios mėgstamiausi maisto produktai?

Jėzau, kaip mėgstu raugintus kopūstus! Kaip kokia pianica (red. girtuoklė), nueinu į Halės turgų ir paprašau, kad man prisemtų tos sunkos, o tada jos prisilaku. Paskui mano vaikas sako: mama, tu ne mama, o vaikščiojanti „broga“ (liet. raugalas) (juokiasi). Išsipučiu taip, kad galiu pakilti į orą. Bet taip būna tik tada, kai niekas nemato. Mėgstu antieną, triušieną, gerą jautieną, žuvį, visas daržoves, išskyrus pomidorus. Buvo graudi istorija. Su pussesere augome pas močiutę Marijampolėje. Pamenu, kad kartą, kai už kilogramą pomidorų dar reikėjo sumokėti 10 rublių, mums nupirko vieną pomidorą, nes bliovėm, kaip jo norėjome. Nebuvome jų ragavusios ir galvojome, kad bus kaip braškė. Aišku, teko nusivilti dėl skonio, o mums dar ir veidus juo ištrynė (juokiasi). Atsimenu save stovinčią prie kriauklės ir matau, kaip per pomidorienę bėga ašaros. Salotose ar padažuose pomidorus suvalgau, bet niekada negeriu sulčių ir nevalgau gaspačo.

Ar valgydama laikotės sezoniškumo?

Šaltibarščių pradedu norėti jau nuo vasario, o nuo rugsėjo pabaigos visiškai nebenoriu šviežių daržovių – noriu tik šakniavaisių ir visokių raugintų produktų. Dar man labai skani silkė! Šaltibarščius galiu valgyti visą vasarą, daugiau nieko nereikia. Juos darau iš kefyro ir pieno, dar leidžiu valandą pastovėti, kad iš pieno pasidarytų naujas raugas. Be to, burokėlius dedu ne marinuotus, o paprastus virtus. Bet koks actas stabdo pieno rūgimo procesą. Šaltibarščių galiu suvalgyti viena visą dubenį. Kai laukiausi sūnaus Mykolo, prisivalgiau šaltibarščių ir jaučiu – taip bloga, kad tuoj uždusiu. Tada išėjau į terasą, pagulėjau, paskui grįžau ir pabaigiau (juokiasi). Silkė, šaltibarščiai, rauginti kopūstai… Vis rimtas maistas.

Kokią vietą jūsų mityboje užima saldumynai?

Saldumynai man neskanūs. Nemėgstu šokoladų, sausainių ar saldainių. Leduose man pats skaniausias yra vaflis (juokiasi). Sviestinį kakavinį kremą valgyčiau ir dabar. Kai močiutė jį darydavo, išlaižydavome visus dubens kraštus. Dar iš saldumynų galėčiau valgyti „kondensuotą“ pieną, bet jo neužsimanau. Žodžiu, saldumynai man turi būti be miltų.

Kokių nuodėmių sau leidžiate?

Man natūraliai neskanu tai, kas kitiems kelia įtampą. Nemėgstu miltinių patiekalų, duoną valgau tik juodą. Pati baisiausia virtuvė man yra italų. Tiesa, turiu prisipažinti, kad nežmoniškai mėgstu bulves. Jas galiu valgyti paruoštas bet kokiu būdu. (O bulves valgote atskirai nuo mėsos?) Kai noriu valgyti, valgau viską ir nesuku dėl to galvos.

Rūpinatės estetiniu vaizdu lėkštėje?

Man labai gražu, kai gražu, bet pati to visiškai nemoku padaryti. Patiekalą galiu paruošti skaniai, bet kai reikia sudėti… Jei sakytų „sudėk, arba sušaudom“, atsakyčiau, kad geriau mane sušaudykite (juokiasi).


← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)