Fotografas Rokas Darulis: „Mano asmeninis gyvenimas Lietuvoje kur kas spalvingesnis nei Anglijoje“

rugsėjo 10, 2018
Rima Aukštuolytė

Nuotr. SHOT BY LUKAS

Rokas Darulis (30), fotografas, jo nuotraukos spausdinamomis įtakinguose pasaulio mados žurnaluose

Mados fotografas Rokas Darulis pusę savo gyvenimo praleido ne Lietuvoje, tačiau būtent čia įsirengė savo namus ir po vienuolikos metų Londone grįžo gyventi į Lietuvą. Tiesa, jo darbai vis dar išsibarstę po visą pasaulį – fotografas niekada nežino, kada ir kur gaus užsakymą.

Šis jaunas profesionalas yra dirbęs su tokiais pasaulio leidiniais kaip „L’Officiel“, „Harper’s Bazaar UK“, „Vogue Russia“, „Styleby“, „Elle“, Kinfolk“.

Rokai, ar fotografo profesija išties tokia romantiška, kaip daug kas galvoja?

Iš esmės devyniasdešimt procentų mano darbo ir yra darbo ieškojimas. Priklausau agentūrai, kuri man atstovauja – organizuoja susitikimus su klientais. O mano darbas yra eiti ir save parduoti. Sužinau galimus darbus, potencialias datas, bet ar jos pasitvirtins, tampa aišku tik likus maždaug savaitei. Dažniausiai tai būna tolimos kelionės. Taigi, negaliu susiplanuoti net atostogų, jau nekalbant apie paprastesnius dalykus, nes nežinau, kur galiu būti net po mėnesio. Bet atsisakyti darbų nelabai galiu, nes tai pakenktų karjerai: kelis kartus pasakęs „ne“, trečią kvietimo jau gali ir nebegauti.

Griaunate stereotipus apie žinomus fotografus. Juk atrodo, kad jų nori visi kiti.

Gal aš tiesiog nesu pakankamai žinomas pasaulyje (šypsosi)…

Ar dėl to išvykote iš Lietuvos? Norėjote būti žinomas?

Į Londoną išvykau studijuoti fotografijos ir tikrai neturėjau planų likti gyventi. Fotografavau portretus, o į madą įkritau netikėtai. Susipažinau su lietuve, kuri dirbo modeliu, nufotografavau ją, o ji savo nuotraukas parodė agentūrai. Taip man atsivėrė durys į mados fotografiją. Pirmaisiais metais nufotografavau gal apie šimtą modelių. Pradėjau mokytis mados industrijos specifikos ir natūraliai ji mane įtraukė. Tačiau prireikė septynerių metų, kol gavau agentą ir prasidėjo tikrieji darbai. Man buvo labai svarbu išplaukti į platesnius tarptautinius vandenis. Norėjau dirbti su leidiniais, su kuriais kiti lietuviai nebuvo dirbę.

Lietuvą, kaip geografinę vietą, minite nuolat. Jums svarbu, kad esate lietuvis?

Ne Lietuvoje praleidau daugiau nei pusę savo gyvenimo. Trejus metus gyvenau Čikagoje, metus – Dubline, dar vienuolika – Londone. Taigi, užsienyje praleidau daugiau nei penkiolika metų. Išmokau save laikyti ne užsieniečiu, o tos aplinkos, kurioje esu, dalimi. Žinoma, man nėra gėda pasakyti, kad esu lietuvis. Mėgstu Lietuvą ir ją reklamuoju, kiek galiu.

Atskleiskite, kas traukia čia grįžti? Ir kur po tiek metų jūsų užsienietiškas akcentas?

Mano draugai Londone daugiausia buvo iš Lietuvos. Visada turėjau, su kuo kalbėti lietuviškai. Londone vieni kitus glaudžiai palaikėme, bet prieš ketverius metus viskas pasikeitė – žmonės išsiskirstė. Daug žmonių, pavyzdžiui, Leonas Somovas ir Justė Arlauskaitė-Jazzu, su kuriais susipažinome ten, grįžo į Lietuvą.

Su sužadėtine, kuri dirba modeliu, Lietuvoje įsigijome namus. Pastaruosius septynerius metus su Julija susitinkame kelionėse, bet sutarėme, kad abu geriausiai jaučiamės Lietuvoje, nes čia – mūsų namai. Čia turime daugiau erdvės, galime daugiau visko nuveikti. Mano asmeninis gyvenimas Lietuvoje kur kas spalvingesnis nei Anglijoje – spėju ir sportuoti, ir su draugais susitikti, ir darbus nudirbti. O Londone spėji vieną arba kitą. Būdavo, draugų nematydavau pusę metų.

Kita vertus, Londone niekada nežinai, kas nutiks, kas paskambins. Būdavo ir darbų, kurie neįvyksta, bet pamatai, kas galėjo įvykti. Esu asistavęs fotografui ir dainininkui Bryanui Adamsui, spaudžiau ranką Madonnai.

Tokie dalykai suteikia pasitenkinimo?

Kol tai yra tik svajonė, viskas atrodo daug įdomiau. Kai pats asistuodavau, matydavau, kaip fotografai gyvena, kokias sąlygas turi, kaip atrodo jų darbai, o patys nieko nedaro, nes daro asistentai. O kai pats pradėjau viską daryti su komanda, pirminis žavesys išblanko. Tiksliau – supaprastėjo: darbas tapo tiesiog darbu. Daugelį žavi mano kelionės, esu aplankęs daug šalių ir miestų, bet viskas vyksta truputį kitaip, nei atrodo. Atskrendi, vyksti į lokaciją apsižiūrėti, kitą dieną fotografuoji, o dar kitą skrendi namo. Tiek ir pamatai. Dar reikia pridėti, kad dažniausiai neišsimiegi dėl laiko skirtumo. Tik pavargęs negali būti, nes tai nėra profesionalu. Grįžęs po tokių kelionių dėl apkrovų dar ir apsergi.

Norisi nebūti tokioje stadijoje, kai nuolat lauki laiško ir nežinai, reikės bėgti ar ne. Net atostogaudamas gali gauti laišką. Atostogauti prabangos su išjungtu telefonu ar nesekdamas elektroninio pašto neturiu.

Kaip įsivaizduojate idealią savo ateitį po dešimties ar dvidešimties metų?

Norėčiau Lietuvoje turėti savo didelę kūrybinę erdvę, kur fotografuočiau, ką noriu ir kada noriu. Kitaip tariant, kad nebereiktų dirbti dėl pinigų (juokiasi). Tik klausimas, kaip to pasiekti.

Noriu turėti laiko kelionėms. Susidomėjau tailandiečių boksu muay thai. Noriu nuvykti į Tailandą treniruotis pas vietinius. Gal net gimtų įdomus fotografijos projektas. Dirbant su mada, kuri yra įpareigojanti, kartais pasiilgstu tikros fotografijos, nuo kurios ir pradėjau. Pasiilgstu portretų. Net kai fotografuoju madą, man norisi akcentuoti portretą.

Pavasarinį AŠ IKONA žurnalo numerį dar gali suskubti įsigyti prekybos vietose arba čia: https://www.perkuknyga.lt/lt/naujausios-knygos/vmg-as-ikona.-pavasaris-2018.html


← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)