Grožio ambasadorė Justė Pinkevičienė: „Vartotojai, išmokite skaityti etiketes – esate klaidinami!“

rugsėjo 19, 2018
AŠ IKONA

Nuotr. SHOT BY LUKAS

Nuosprendžius GERA ar BLOGA kosmetikos priemonė pagal jų sudėtis dalija vis daugiau „ekspertų“. Vis daugiau moterų prie prekybos lentynų įnirtingai skaito cheminių komponentų pavadinimus ir teigia, jog būtent pagal tai nusprendžia, kurį produktą pirkti. Ir joms TIKRAI TIKRAI neturi įtakos, kaip atrodo pakuotė, kokia įžymybė ją rekomenduoja ir kokio dydžio šios savaitės nuolaida.

Tikrai taip. Aš ironizuoju. Ir drąsiai teigiu, jog nors vartotojas ir gali išmokti RAIŠKIAI perskaityti kosmetikos priemonių sudėtis, tai NEBŪTINAI reiškia, kad jis gali dalyti nuosprendžius. Vartotojas net gali žinoti, kas per daiktas yra tas sudėtingas komponentas ir kodėl jis naudojamas kosmetikoje. Tačiau tam, kad objektyviai įvertintų kosmetikos priemonės sudėtį, jam prireiks ir konfidencialios gamintojo informacijos – procentinės kiekvieno komponento dalies. Būtent procentiniai dydžiai lemia, kokio efekto galime tikėtis iš kosmetikos priemonės. Kiek kokios medžiagos įdedama į priemonę – viena didžiausių kosmetikos gamintojų paslapčių, nes būtent tai suteikia unikalumą kiekvienai kosmetikos formulių ir sumažina tikimybę, kad konkurentai ją nukopijuos.

Pateiksiu konkretų pavyzdį su vienu itin nuteistų komponentų – sodium laureth sulfate. Internetas mirga nuo teiginių, jog šampūnų ir dušo želių, kurių sudėtyje  parašytas šis pavadinimas, pirkti tiesiog negalima: neva oda išsausės taip, kad iš anksto galite registruotis pas gydytoją dėl dermatito gydymo. Perduodu jums chemijos mokslų specialistų komentarą: ,,Mes nesiūlome vartotojams išsiplauti galvas su gryna SLES (minimos medžiagos trumpinys – red. past.) medžiaga. Mes kuriame kosmetikos priemonės sudėtinių dalių kompoziciją! Vadinasi, SLES yra įtraukiamas tik tam, kad išnaudotume geriausią jo savybę – itin efektyvų nešvarumų valymą, kas yra labai svarbu prižiūrint odą ir plaukus. Į kompoziciją įtraukdami kitus drėkinimo ir maitinimo funkcijomis pasižyminčius komponentus ir naudodami reikiamą šių komponentų procentinį dydį, galime pilnai eliminuoti SLES sausinimo savybę. O kad SLES yra labiausiai ištirtų ir geriausiai valančių komponentų, kurio keisti nėra reikalo, sutinka daugelis ekspertų.“

Kol vartotojai klaidinami, kosmetikos kūrėjai skuba rinkai pristatyti šampūnus su dideliais užrašais „BE SLES“. Ne todėl, kad tiki, jog taip geriau, bet todėl, kad vartotojai buvo klaidingai išgąsdinti ir tiesiog produktų su SLES pardavimai krito.

Tik nuo gamintojo priklauso, kokią galutinę kosmetikos kompoziciją jis nori pasiūlyti ir kiek kokių medžiagų norės įdėti. Ir visos taisyklės, kurių mokomi vartotojai, pvz., komponentai yra rašomi mažėjančia tvarka ir jei komponentas – apačioje, tai jis neveikia, yra klaidinančios.

Kodėl ingredientų skaitymų mokytojai pamiršta pasakyti, kad egzistuoja daugiau taisyklių, pvz., mažėjančia tvarka gamintojas privalo rašyti tik tuos komponentus, kurių sudėtyje yra daugiau nei 1 %. O tokių yra labai daug. Pvz., moterų taip pamėgto hialurono yra labai daug tipų. Itin veiksmingo didelės molekulinės masės hialurono christalhyal į kosmetikos priemones rekomenduojama įdėti nuo 0,01–1 %. Būtent toks kiekis reikalingas efektui bendroje kosmetikos priemonės masėje pasiekti, nes didesnis gali sukelti alergines reakcijas. Taigi, taip, šis komponentas gali atsirasti sudėties apačioje, bet tai nereiškia, kad priemonė neveiksminga. Be to, pasiekus 1 % ribą, kosmetikos kūrėjai gali rašyti komponentus bet kokia tvarka, tai reiškia – kai kurie komponentai gali būti dirbtinai iškelti į viršų. Tokia praktika itin populiari.

Turbūt viso AŠ IKONA žurnalo nepakaktų papasakoti kosmetikos formulių kūrimo subtilybes, bet labai tikiuosi, kad bent kiek padėjau suprasti, jog jeigu kyla klausimų dėl priemonės sudėčių – kreipkitės į gamintojus. Nėra „Google“ programos, galinčios atskleisti, kiek kokio komponento yra įdėta į kosmetikos priemonę ar kokios kokybės medžiagos naudojamos.

Kviečiu mokytis, ką reiškia kiekvienas sudėtingas cheminio komponento pavadinimas, kurį galite rasti priemonių sudėtyse, nes tai padės susidaryti bendrą kosmetikos priemonės vaizdą. Kviečiu nenustoti domėtis ir nuolat skaityti. Bet labiausiai kviečiu labai atsakingai pasirinkti mokytojus.

Su meile

Justė Pinkevičienė,

GREEN FEEL’S kosmetikos prekės ženklo viena kūrėjų, AŠ IKONA grožio rubrikos redaktorė

Įsigyti naujausią AŠ IKONA žurnalą galite čia.


← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)