Jei kava yra uoga, ar galima iš jos… išsivirti uogienę?

spalio 22, 2018
Kalbino Elžbieta Monkevič

Nuotr. Nerijus ir Gintarė

„Manęs fotografai paprašė apsirengti ką nors neryškaus. Bet aš neturiu“, – sunerimusiu balsu kalbėjo Eskedar Maštavičienė telefonu prieš mūsų susitikimą. Sunerimusi. Nes Eskedar negali būti neryški. Tad ryškius rūbus nusprendėme vis dėlto palikti. Su Eskedar susitinkame Vilniaus centre, Gedimino prospekte esančioje „SayCheese“ parduotuvėje. Ji eina prospektu, plačiai šypsosi ir tai – ne tik šypsena mums, bet ir kiekvienam sutiktam žmogui. Jei jaučia, kad sutikto žmogaus žvilgsnis užsilaiko ilgiau, dar plačiau nusišypso ir pasisveikina. „Etiopijoje negalima nepasisveikinti, tai gėda ir nemandagu“, – paaiškina mums. Tad Eskedar vedami bandome pažinti Etiopiją dar ir iš gastronomijos pusės.

Iki atvažiavimo į Lietuvą, kokie buvo jūsų santykiai su maistu – jūs gaminote, jums tai patiko?

Etiopijoje maistą gamina mergaitės, moterys. Bet aš niekada nesuprasdavau to darbų pasidalijimo. Užaugau labai berniukiška ir visuomet norėjau daryti tai, ką darė berniukai. Mergaitėms negalima buvo žaisti futbolą – aš žaidžiau, elgtis kaip berniukas – lakstyti, peštis – aš viską dariau. Kadangi maistas buvo mergaičių atsakomybė, tai negamindavau. Iš esmės esu maistui neišranki, bet labai smalsi. Tikiu, kad reikia paragauti, paskanauti visko. Kai aš buvau vaikas, valgydavau pusryčius ir vakarienę. Nes jei ateidavau namo pietų, tai galėjo, o dažniausiai tai ir darydavo – neišleisdavo toliau lakstyti. Dieną rinkdavome laukines uogas, figas – jų bent kelios rūšys Etiopijoje auga, melždavome ožkas. Surandi ragą numestą ir į jį pieno pamelži. Tokia kasdienybė. O mama bardavo: „Tai ką, maisto nėra namuose, kad tu šitaip valgai?“ Mūsų regione ožkų pienas nebuvo vartojamas, taip pat laukinių uogų, pvz., aviečių, irgi nerinkdavo. Todėl ir bardavo.

Nuotr. Nerijus ir Gintarė

Kokia buvo jūsų pirma mintis apie Lietuvos maistą?

Pirma mintis buvo – rasti pakaitalus. Mes gaminame tokį blyną, net nežinau, ar galima taip pavadinti – nes čia 50–60 cm skersmens. Paplotį gal. Injeera vadinasi. Jis gaminamas iš tokio augalo tef (abysininė posmilgė – red. past.), kaip dabar madinga sakyti – gliuten free. Tai čia buvo sunkiausia užduotis. Bet to produkto visur sunku gauti, net ir Europoje. Arba jis labai labai brangus. Pritaikiau tam grikius ir ryžius. Kartais įmaišydavau kviečių, radau būdą, kaip gaminti, ir gaminu.

Ar skoniai, produktai buvo neįprasti? Ar greitai atradote patinkantį maistą, produktus?

Višta visur višta, pakaitalų jai ieškoti nereikėjo.

Kuo ypatinga Etiopijos virtuvė?

Tai yra labai platus klausimas. Etiopija yra labai didelė ir skirtinguose regionuose valgo skirtingai. Ne tik regionai, bet ir kiekviena gentis turi savo mitybos įpročius. Yra gentis, kuri geria kraują tiesiai iš karvės kaklo. Jie jos nenužudo, bet nuleidžia kraują. Kiekvieną rytą vartoja kraują. Čia yra pietinė dalis. O šiaurėje pasakytų, kad tu esi nenormalus, jei geri kraują. Šiaurėje gyvena krikščionys, pietuose – pagonys. Tai irgi lemia maistinius įpročius. Krikščionys pasninkauja beveik pusę metų. Prieš Velykas pasninkas trunka net 55 dienas, ir žmonės labai kruopščiai laikosi pasninko nuostatų. Aš užaugau krikščionių šeimoje, tai nuo 7 metų trečiadieniais–penktadieniais nevartojau jokių pieno produktų, nekalbant apie mėsą. Tik vegetariškas maistas.

Nuotr. Nerijus ir Gintarė

Požiūris į maistą Lietuvoje ir Etiopijoje?

Manau, Etiopijoje valgoma sveikiau, maistas natūralesnis, o taip pat nėra greitojo maisto kultūros. Maistas gaminamas lėtai, natūraliai, todėl nutukimas nėra tokia didelė problema kaip kitur. Beveik nevartojamas cukrus, o kavą geriame su įvairiomis druskomis, sviestu.

Pats skaniausias lietuviškas patiekalas?

Du galima (juokiasi )? Miltiniai blynai, spirgučiai, o labiausia – kartu. Man patinka lietuviškas maistas.

Kokią vietą jūsų gyvenime užima kava?

Gyvenimas Etiopijoje sukasi aplink kavą. Jei ateina svečias, pirmas dalykas, ką tu darai – tai kava. Kavos ritualas turi būti su smilkalais, tai yra medžio žievė ir sakai. Kavos ritualas yra toks svarbus, kad smilkalai deginami arba bažnyčioje, arba per kavos ceremoniją.

Visam kavos ritualui yra skirti specialūs įrankiai, indai, talpos. Kavos virimas prasideda nuo žalių pupelių. Kava kruopščiai skrudinama. Kadangi viskas vyksta gana greitai, dar karštos pupelės perpilamos į kitą indelį, kad būtų sustabdytas skrudinimas ir jos atvėstų, o po to sugrūdamos specialia grūstuve, kelis kartus persijojamos, kad būtų viskas šviežiai. Kava verdama specialiame ąsotėlyje: pirma pilamas vanduo, užverdamas, o tada beriama kava. Verdam, laukiam, kol pakils putos, nukaičiam, dar kartą verdam ir dar kartą pakartojam. Etiopijoje kava geriama su brandintu lydytu sviestu, į kurį dedama daug įvairiausių prieskonių, ypač kardamono. Dedamas į puodelį sviestas ir užpilama kavos.

Gal kavai yra priskiriama ypatingų galių?

Nuo seno kava Etiopijoje yra ypatingas produktas, net visa filosofija. Kaip ir daug kur iš kavos tirščių yra buriama. Ji mato – ir keliones mato, ir laimę, ir meilę.

Nuotr. Nerijus ir Gintarė

Kava yra ritualas. Ir negalima trukdyti tėvų, senelių, kol jie baigs savo kavos ceremoniją. Kavą verda jaunos merginos, mergaitės – 11–12 metų jos jau turi mokėti virti kavą. Bet tai yra labai įdomu, nes ne tik kavoje čia paslaptis. Įsivaizduokite – sėdim, girdim ir matom viską. O prie kavos būna ir įdomių pokalbių, ir įvairiausių diskusijų – nuo šeimyninių situacijų iki to, kas vyksta Etiopijoje – regionuose, bendruomenėje. Bet, kaip vaikas, tu neturi jokių teisių ką nors pasakyti, juolab išsakyti savo nuomonę. Turi būti tyliai ir nepastebimai. Viską darai, bet pokalbiuose nedalyvauji. Taip pat tokio amžiaus kavos gerti irgi negalima. Nors kas to klausė? Jei niekas nematė, mes, mergaitės, verdančios kavą, tikrai ragaudavom. O svečias būtinai turėjo kavos išgerti, nes negalima buvo atsisakyti.

Ar kavą geria kaip gėrimą, ar naudoja gaminant maistą ar dar kažkaip?

Na, gal moderniai kažkaip ir naudojama, bet įprastai, kai išgeriama kava, jos tirščiai pilami į dirvą kaip trąšos. Gal reikėtų prisiminti, kad dažnai valgomos skrudintos kavos pupelės. Tiesiog kaip saulėgrąžos. Ypač kai nėra galimybės išsivirti kavos.

Kaip gimė mintis įkurti kavos skrudinimo verslą?

Aš buvau nustebusi, kad žmonės nežino, iš kur kilo kava. Taip pat nežino, kad kava yra uoga, arba kai mato žalias pupeles, klausia, kas čia.

Man svarbu, kad žmonės žinotų, jog Etiopija yra kavos tėvynė, kad būtent iš ten nukeliavo Šilko keliu ir į Ameriką, ir per visą pasaulį. Aš puikiai suprantu kavos reikšmę Etiopijoje ir jos svarbą. Todėl galvodama, kaip galiu prisidėti prie Etiopijos ekonomikos ir daryti kažką prasmingo, skleisti žinią ir dovanoti, labai noriu prisidėti prie kavos augintojų problemos sprendimo. Juk jie gauna ne tiek naudos, kiek tarpininkai ir perpardavėjai. Todėl kilo mintis atvežti kavą tiesiai iš augintojo, be papildomų tarpininkų, ir kartu dovanoti žmonėms gardų skonį. Gal skambiai vadinu, bet tai ir yra socialinė misija.

Kartu su „SayCheese“ parduotuve rengiate kavos ir sūrio derinimo degustacijas. Kodėl atsirado tokia mintis?

Kavai nereikia cukraus. Kavą galima gerti su šokoladu, puikiai tinka sūris. Mūsų manymu, geriausiai tinka comte, bet kiekvienas atranda savo skonį – įdomiai gali pasireikšti pelėsiniai sūriai, grujeras. Būtinai reikia ragauti, o tam ir reikalingos degustacijos. Taip žmonės labiau pažįsta ir kavą, ir sūrį.

Jei kava yra uoga, tai ar iš kavos galima virti uogienę?

Praleidžiu daug laiko rinkdama įvairias uogas čia, Lietuvoje, ir nugarą skauda, ir ropoju, bet vis tiek renku, nes noriu natūralaus produkto. Mėlynės labai skanios, žemuogės, ir nėra uogų, kurių nevalgyčiau. Ir kava yra uoga. Vaikai daug jų valgo. Ir vaikystėje aš valgiau kavos uogas, nes jos yra saldžios. Ir dabar pradėjo importuoti šviežias kavos uogas arbatai virti.

Na, kavą gaminame iš sėklos – kauliuko. Bet uogienę, tikriausiai, galima būtų virti iš gaubiančio sėklą minkštimo. O gal tai nauja idėja?

Kokia yra vardo „Eskedar“ reikšmė?

„Viską gaubianti, duodanti šešėlį“. O jūs įsivaizduojate, ką reiškia Afrikoje šešėlis? Man labai patinka mano vardas ir aš labai džiaugiuosi galėdama ir apgaubti, ir duoti šešėlį saulės atokaitoje, aš tiesiog džiaugiuosi, jei žmonėms su manimi yra gera.

10 9 maisto klausimai (ir vieno tradicinio – apie kavą ar arbatą – nusprendžiau neužduoti)

  Arbata ar kava? Garsiai juokiasi.

1. Kokie jūsų mėgstamiausi pusryčiai? Blynai.

2. Vaisiai ar daržovės? Vaisiai.

3. Ko niekada nevalgytumėte? Nėra tokio dalyko.

4. Kokius produktus pasiimtumėte į negyvenamą salą? Kavą, sūrį. O kadangi tai – negyvenama sala, vaisių rasčiau ten.

5. Kokie jūsų trys mėgstamiausi produktai? Parmezanas, kava, mangas.

5. Kokie mėgstamiausi riebalai? Sviestas, alyvuogių aliejus. Taip pat Etiopijoje vartojame labai daug linų sėmenų aliejaus. O čia – tokie mažučiai buteliukai.

6. Ką užsisakytumėte vakarienei prieš pasaulio pabaigą? Injeera. Tradicinis etiopiškas patiekalas, kuriame susideda viskas – ir mėsos patiekalai, ir vegetariški, daržovės, salotos, košės. Tiesiog viskas viskas viskas. Ta įvairovė!

7. Ką jums reiškia maistas? Viena svarbiausių gyvenimo esybių. Tu esi tai, ką valgai.

8. Jūsų firminis patiekalas? Nekartojamas. Aš su maistu eksperimentuoju ir tiesiog neatkartoju patiekalų.

PIRMOJI PAVARTYK APSINUOGINUSĮ „VERDU IR KEPU“ ŽURNALĄ!

Pasitinkame rudenį virtuvėje: kas nutinka, kai su lapais nukrenta ir drabužiai

SALDUS OBUOLIŲ DESERTAS VOS IŠ DVIEJŲ INGREDIENTŲ!

Skaniam savaitgaliui – sotūs bulviniai blynai su ypatingais priedais

Instagramo žybsnis Naglis Bierancas ir jo… nuodėmės

 


← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)