Juvelyrė Giedrė Duoblė: „Didžiausią vertę papuošalui suteikia jo istorija“

spalio 18, 2017
IKONA.TV

Kai juvelyrės Giedrės Duoblės pasiteiraujame, kokio klausimo ji sulaukia dažniausiai, kūrėja net neatsikvėpusi atskleidžia: ką gi reiškia jos studijos „57 Edges“ pavadinimas? Tiesa, per daugiau nei trejus kūrybos metus Giedrė atsakymą ištobulino iki trumpo ir aiškaus „tinkamai apdirbto brilianto briaunų skaičius“. Bet tuo kūrėjai skirti klausimai dar tik prasideda.

Autorinius darbus galinti skaičiuoti šimtais, patyrusi juvelyrė pasakoja, jog papuošalai ją žavi ne tik dėl išorinio grožio – juvelyro rankose kartu su daiktu gimsta ir individualus simbolis, įamžinantis progą ar ypatingą prisiminimą. Šiandien su Ikona.tv skaitytojais Giedrė dalijasi ne tik mintimis apie savo darbą, reikalaujantį išskirtinio dėmesio detalėms, bet ir atsako į klausimus, kuriais verta pasidomėti prieš renkantis papuošalą ar aplankant juvelyro dirbtuves.

Giedre, juvelyrika – tai sudėtingas ir labai subtilus amatas, reikalaujantis milžiniško susikaupimo bei atsidavimo. Kuo tave patraukė idėja juos kurti?

Juokauju, jog papuošalus kuriu dėl to, kad jiems kantrybės turiu daugiau nei žmonėms: galiu valandų valandas praleisti prie mikroskopo ir gludinti smulkiausias detales. Manęs tai nevargina, nes pats procesas tampa meditacija, o kūrinys – tik malonia jo pabaiga.

Ką tau reiškia sukurti prisiminimą? Kaip vyksta pati kūryba?

Pastebėjau, jog atėję klientai labai dažnai nežino, ko tiksliai nori. Todėl kiekvieną jų tenka pakviesti į nedidelį interviu. Pokalbio metu viskas paaiškėja – ir koks aukso atspalvis labiausiai patinka, ir kokių asmeniškų detalių norėtųsi. Tuomet imuosi kurti pirmuosius eskizus, juos aptardami išgryniname bendrą viziją, o tuomet sukuriama ir detali 3D vizualizacija – ji parodo, kaip tiksliai atrodys papuošalas, tad ir klientui ramu, ir aš galiu imtis galutinio darbo.

Juvelyrika 5p

Ar galėtum prisiminti užsakymą, kuris tau paliko gražiausią ir didžiausią įspūdį?

Kiekvienas užsakymas turi savo istoriją ir prasmę. Pavyzdžiui, kartais esminiu papuošalo akcentu tampa vardo ar pavardės reikšmė, pagal ją kartu su klientu atrandame gražų būdą įpinti tai į brangakmenio ar paties papuošalo formą. Šypseną kelia ir istorija apie klientę, kuri, gavusi mano kurtą sužadėtuvių žiedą, savo išrinktojo netrukus paprašė… dar vieno, tik su didesniu briliantu. Ne dėl to, kad esamas žiedas nepatiktų – tiesiog norėjosi dar vieno. Juokiuosi, kad tai turbūt nebloga būsimos nuotakos taktika, nes dabar abu žiedus ji mūvi kartu. Neseniai sužadėtinis jai padovanojo ir pakabutį su deimantais, tad kas žino – galbūt prireiks ir antro?

Kokius papuošalus tau pačiai maloniausia kurti? Galbūt turi savo mėgstamiausių medžiagų ar pastebėjai, kaip vystosi tavo individualus kūrėjos braižas?

Kadangi pati labiausiai vertinu deimantus, su jais dirbi man maloniausia. Ypač kai turiu laisvę dirbti su išskirtinėmis šio akmens formomis: trikampio, širdelės, princesės (kvadrato), lašo. Šiaip savo kūriniams naudoju tik 750 prabos auksą ir tikrus brangakmenius, mėgstu skirtingas aukso faktūras, subtilumą. Galbūt Lietuvoje tai dar nėra labai populiaru, bet labai džiaugiuosi, kai turiu galimybę šį tą elegantiškai paslėpti. Pavyzdžiui, deimantą inkrustuoti į briauną ar net papuošti juo vidinę žiedo pusę.

Kas papuošalą paverčia ypatingu?

Manau, jog didžiausią vertę turi ne akmuo ar spindintis auksas, o istorija, kuri ateina kartu su papuošalu. Kiekvienas mano kūrinys turi savo simbolinę prasmę, kuri kažkam kelia malonų prisiminimą. Mano tikslas yra tam prisiminimui suteikti gražiausią įmanomą formą, jį įprasminti.

Rodos, šiandien papuošalai nebeturi tokios vertės, kaip anksčiau – madingos bižuterijos įsigyti galime daugelyje populiarių parduotuvių, ji nėra brangi. Ar rankų darbo juvelyrika dar turi savo vietą po saule?

Tikrai taip. Tikiu, jog supratimas apie tai, kas nepavaldu laikui, ateina su amžiumi, kai susiformuoja vertybės ir suvokimas apie tai, kas svarbiausia. Tą pastebėjau ir pati – tiek spintoje, tiek papuošalų dėžutėje neturiu daug daiktų, bet įsigyju tik tai, kas labiausiai patinka, turi išskirtinę vertę, pasižymi kokybe. Tokiais daiktais maloniau puoštis, jie tampa asmeniniu stiliaus parašu.

Kadangi apie juvelyriką nėra kalbama daug, ko tavo klientai dažniausiai nežino, kokias klaidas daro užsisakydami autorinį papuošalą?

Dažniausiai klientai įsivaizduoja, jog sukurti papuošalą yra paprasta – lyg tai būtų įmanoma padaryti per kelias dienas ar net valandas. Iš tiesų procesas trunka gerokai ilgiau, nes pati kūryba ir koncepto derinimas su klientu gali užtrukti nuo kelių dienų iki mėnesio, o sutarusi dėl galutinio dizaino papuošalą atiduodu po penkių–šešių savaičių. Tad visuomet rekomenduoju į juvelyrą kreiptis bent keliais mėnesiais anksčiau, kad niekam nereikėtų skubėti, o rezultatas būtų išbaigtas ir gerai apgalvotas.

Nors papuošalas vis dar yra laikomas klasikine dovana, skirta svarbioms progoms, ar pamažu tampa įprasta papuošalą pasidovanoti tiesiog sau?

Manau, kad Lietuvoje kol kas dar ne, bet situacija jau pamažu keičiasi – pastebiu, jog moterys mėgsta sau pasidovanoti itin brangius batelius, suknelę ar kelionę, tad netrukus ateis ir juvelyrikos, turinčios gerokai didesnę išliekamąją vertę, eilė.


Nuotr. Karolis Milaševičius

← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)