Lavija Šurnaitė: „Džiaugiuosi, kad stereotipai kartais neveikia“

rugsėjo 24, 2017
Gabija Bujokaitė, Simona Jansonaitė

Nuotr. Tomas & Lukas

Televizijos laidų vedėjos ir knygos „Maži įpročiai – dideli pokyčiai“ autorės Lavijos Šurnaitės laukia darbinga vasara: kasdienė tiesioginė laida „Labas vakaras, Lietuva“ bus rodoma ir vasarą, o laisvomis nuo darbo valandomis Lavija sės prie naujos knygos. „Pirmojoje labiau orientavausi į išvaizdos pokyčius, o dabar daugiau dėmesio skirsiu emociniam pasauliui“, – prasitaria moteris.  

Vasara televizijoje – atostogų metas, bet tavo laida iš eterio niekur nedings…

Laukia darbinga vasara, bet nesiskundžiu: visi aplinkui vasarą darbuosis, tad ką veikčiau viena, jei nedirbčiau. Tačiau vis tiek šią vasarą važiuosiu prie mūsų jūros – trumpesniam ar ilgesniam laikui prie jos nuvažiuoju bent triskart per metus. Lietuvoje orai nenuspėjami, bet man vis tiek patinka mūsų pajūryje. Patinka, net jei oras prastas. Mano abu vaikinai – vyras Daumantas ir sūnus Nojus – dviračių maniakai, o aš labiau pripažįstu vaikščiojimą: einu, medituoju, su paukščiukais kalbuosi… Taip pailsiu geriausiai, o ir lietuviški orai tam netrukdo.

Vėliau galbūt nuvažiuosime ir kur šilčiau – pagulėti, patinginiauti. Man patinka saulė, jūra, skanus maistas. Ir dar jausmas, kai vienintelis klausimas, kuris iškyla per atostogas, būna „ką valgysime pusryčiams?“, po to – „ką valgysime per pietus?“. Jautiesi toks užsiėmęs (juokiasi).

Parašei knygą apie mažus įpročius ir didelius pokyčius. Galbūt turi kokių nors savų vasaros įpročių?

Savo knygoje jūrą taip pat esu pagarbinusi. Nuvažiavimas prie jos tikrai daug duoda: failus galvoje išvalo, emocijas į savo kerteles sudėlioja. Pasidarai gražesnė, regis, net oda pradeda žvilgėti – nuo jūros, saulės, nuo lietuviško vėjo. Atostogos prie jūros man – terapija visomis prasmėmis, vienas iš „must do“ dalykų. Vasarą šiek tiek pasikeičia ir valgymo įpročiai: atsiranda šviežių daržovių, vaisių, uogų, su jomis – ir noras lengviau valgyti. Kol kas sąrašo dalykų, kuriuos būtinai turiu pradėti birželio 1-ąją, neturiu, elgiuosi intuityviai. Ką žinau, gal vasarą nuspręsiu kasdien valgyti cepelinus (juokiasi)?!

O prisimeni, kokios tavo vasaros buvo vaikystėje?

Ryškiausi prisiminimai susiję su šeimos atostogomis Nidoje. Vanduo, smėlis – kažkas stebuklingo. Pati turiu sūnų ir matau, kad paplūdimio smėlis ir jūra – pati geriausia žaidimų aikštelė. Ir visiškai nesvarbu, kokio šaltumo ta mūsų jūra. Prie jūros važiuodavome su didele kompanija: tėvai, tėvų draugai. Mano tėtis – muzikantas, draugai taip pat grodavo – tokia bohemiška atmosfera. Ir tie ėjimai prie jūros, kai galėdavai pasirinkti, kas tave ant rankų neš… Ir, žinoma, ledai. Nemėgau saldumynų, nesu priklausoma nuo jų ir dabar, bet ledai – geroji išimtis.

Seki madą? Gal jau žinai, be kokių naujų pirkinių neapsieisi šią vasarą?

Man įdomu pažiūrėti, kas ką naujo sukuria, juo labiau kad ir mano vyras, dirbantis reklamos agentūroje, domisi dizainu plačiąja šio žodžio prasme – nuo baldų, dviračių iki drabužių. Būtent Daumantas man parodo naujus dizainerius, kurių aš būnu nei girdėjusi, nei mačiusi.

Dar pernai, užpernai gana gerai žinojau, ko norėsiu vasarą, ką pirksiu, o šiemet to nebėra. Man pradeda patikti kokybiški basic daiktai – jaučiu, tai ateina su amžiumi. Anksčiau, kai kas nors sakydavo, kad geriau vienas kokybiškas daiktas nei dešimt tokių, kuriuos greitai norėsis išmesti, numodavau ranka: „Nesąmonė!“ Bet dabar, kai penkias rankines iškeičiau į vieną, bet – į „Louis Vuitton“, supratau, kad senatvė, na, gerai – branda atėjo (juokiasi).

Kita vertus, galbūt Milano atmosfera užbūrė… Pas mus pasaulinio garso ženklai sutinkami kažkaip ypatingai, pompastiškai. Lietuvoje net nejauku užeiti į tokias parduotuves, nes kaskart užėjęs jauti skvarbų pardavėjos žvilgsnį, taip ir vertinantį, galėsi įpirkti bent menkiausią daiktą ar ne. O ten daikto kainą pardavėja pasako taip paprastai, be lašelio sureikšminimo, kad jautiesi lyg ji lašinius pardavinėtų. Apsipirkinėjimas tokiame mieste, kaip Milanas, tampa smagia pramoga. Ir daiktams ten niekas nevergauja. Man smagu žiūrėti, kaip moterys oro uostuose numeta savuosius louisvoittonus ant žemės ir nesuka dėl to galvos. Didžioji prabanga – suprasti, kad daiktas tarnauja tau, o ne tu jam ir kad neturi su savo brangia rankine elgtis kaip su kūdikiu ar „Faberge“ kiaušiniu.

O grįžtant prie vasaros stiliaus, suprantu, kad šiemet nepulsiu pirkti ryškių suknelių. Vasarą nesinori juodos spalvos, bet žinau – tikrai staiga netapsiu romantiškai gėlėta, o ir aukštakulnių su kaspinėliais tikrai neieškosiu. Man patinka žemiškesnės spalvos, taip pat esu tikra, kad turėsiu boyfriend stiliaus džinsus, nes su jais labai patogu, taip pat jau nusipirkau porą odinių švarkelių.

Vadinasi, vasarai esi pasiruošusi, ir ta ramybės neduodanti bėda „neturiu kuo apsirengti“ tavęs nekankins?

Žinoma, kankins, nes tikrai neturiu kuo apsirengti! Belieka džiaugtis, kad bent tikrai nemanau, jog visi vyrai kiaulės (juokiasi).

Dažnai vasarą kuriame planus, kuo užsiimsime rudenį…

O man patinka, kad vasarą galima tiesiog ramiai atsipūsti. Tik, bijau, šią nelabai pavyks: jei viskas klostysis sklandžiai, rudenį turėtų išeiti antroji mano knyga. Ji ir vėl bus skirta labiau moterims, bet, žinau, skaitys ir vyrai, kad ir kaip jie tai slėptų. Pasirodžius pirmajai, man rašė ir vyrai, pasakojo, kaip jie žmonoms dovanotas knygas skaitė, kaip jie pasikeitė, kiek kilogramų numetė, o aš jiems dėkojau už drąsą. Vienas vyras, kokių 53 metų, papasakojo visą savo lieknėjimo istoriją. Džiaugiuosi, kad stereotipai kartais neveikia.

Apie ką bus antroji knygą?

Pirmojoje labiau orientavausi į išvaizdos pokyčius, o dabar daugiau dėmesio skirsiu emociniam pasauliui. Per kasdienius praktinius dalykus puikiai galima susitvarkyti su savo emocijomis, pasikelti savivertę, nes būtent jos Lietuvos moterims labai trūksta. Kartais mums atrodo, kad reikia pradėti nuo labai rimtų seminarų ar apsilankymų pas specialistus tikintis, jog kažkas išrašys panacėjos receptą, tačiau viduje, aplinkoje, netgi buityje yra daug dalykų, kurie padeda išsiugdyti pasitikėjimą savimi.

Knygoje bus daug visko, todėl kol kas negaliu ir nenoriu išskirti nors vieno konkretaus patarimo, nes jis bus ištrauktas iš konteksto ir taps beverčiu. Pasakysiu tik tiek, kad vėl rašysiu remdamasi savo patirtimi – kitaip to nedaryčiau. Rašysiu man būdingu stiliumi, neapsieidama be saviironijos, kad net ir apie rimtus dalykus būtų smagu skaityti. Man patinka pasijuokti iš savęs. Juoktis iš kitų – lengva, o štai iš savęs – sunku, nors tai, mano akimis, – kur kas didesnė vertybė.

Kada tau pačiai pradėjo rūpėti tokie dalykai, kaip savivertė, vertybės?

Didesnis virsmas, manau, įvyko sulaukus trisdešimt penkerių… Yra žmonių, kurie vis kartoja: „Pamatysi, kaip bus sunku, kai ateis keturiasdešimt…“ O gal nebus? Gal galima ką nors padaryti, kad nebūtų sunku? Gal nesu bevalė ir galiu sau padėti? Galiu drąsiai pasakyti, kad dabar jaučiuosi šimtą kartų geriau, nei būdama aštuoniolikos. Dabar sau esu netgi gražesnė. Nebūtinai taip yra iš tikrųjų, bet svarbu, kad taip jaučiuosi, kad tokią save matau ir taip save priimu.


← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)