Mary Kay: stipri moteris vyrų valdomame verslo pasaulyje

rugsėjo 20, 2017
Ieva Virpilaitytė, Simona Jansonaitė

Nuotr. Vida Press

Jos gyvenimo moto buvo „pirmiausia – Dievas, po to – šeima ir, galiausiai, – darbas“, tačiau šiuos dalykus ji gebėjo derinti taip puikiai, kad būtent apie jos darbus kalbama ir verslumo vadovėliuose rašoma dar ir šiandien. Ji turėjo septynis vyrus, niekuomet neišėjo iš namų nepasidažiusi jos stiliaus simboliu tapusiu rožiniu lūpdažiu ir uždirbo tiek, kad jai pavydėjo net Volstryto bankininkai. Dabar „Mary Kay Cosmetics“ yra viena didžiausių tiesiogiai kosmetiką parduodančių įmonių pasaulyje, gaminanti veido, kūno, plaukų ir nagų priežiūros priemones, turinti daugiau nei milijoną darbuotojų ir kasmet uždirbanti po porą milijardų dolerių. Ir visa tai buvo padaryta vienos užsispyrimo vedamos moters vardu Mary Kay.

Mary Kay Ash vadinama labiausiai sėkmės lydima Amerikos istorijoje moterimi verslininke, o jos įkurta „Mary Kay Cosmetics“ – viena iš dvidešimties kompanijų, aprašytų knygoje „Visų laikų verslo istorijos“. Joje ji – vienintelė moteris šalia tokių lyderių kaip Henry Fordas ir Waltas Disney.

Mary Kay Ash, kurios tikrasis vardas – Mary Kathlyn Wagner, gimė 1918-ųjų gegužės 12 dieną Teksase, Hot Wells miestelyje. Mažoji Mary augo amerikietiškos svajonės dvasioje: matydama sunkiai dirbančią mamą mergaitė taip pat tikėjo, kad savo rankomis gali pasiekti daug, tačiau turės stengtis. Lula Wagner, Mary mama, buvo toks pavyzdys, kurį tuo metu mergaitės matė gana retai: moteris dirbo po keturiolika valandų per dieną, kad išlaikytų ne tik vaiką, bet ir ligotą vyrą.

1934 metais Mary Kay baigė mokyklą. Ji puikiai mokėsi, daug skaitė, tačiau dar daugiau kalbėjo: merginai puikiai sekėsi argumentuoti savo nuomonę, dalyvauti debatuose, viešai sakyti kalbas. Tačiau būdama vos septyniolikos Mary ištekėjo už garsaus vietos muzikanto ir labai greitai susilaukė trijų vaikų. Vis dėlto šeiminė idilė truko neilgai: Antrojo pasaulinio karo metu Mary Kay vyras buvo pašauktas ginti šalies ir ilgam išvyko, o kai grįžo, santykių sulipdyti nebepavyko ir pora pasuko skirtingais keliais.

Tačiau Mary toli gražu nesutriko: prisiminusi daug dirbusią mamą, savo vaikams ji taip pat diegė savarankiškumo jausmą, o pati, vyrui palikus namus, pradėjo dirbti. Kadangi turėjo komunikacinių gabumų, vaikščiodama nuo durų prie durų, ji pardavinėjo knygas. Mary Kay sekėsi puikiai – to, kaip mokėjo išreklamuoti prekę, galėtų pavydėti net šiandienos rinkodaros specialistai. Vos per pusmetį Mary uždirbo net 25 000 dolerių!

Nuotr. Vida Press

Nors tuo metu atrodė, kad asmeninis Mary gyvenimas byra į šipulius, ilgai liūdėti jai neteko, mat aplink žavią ir laisvai bendraujančią moterį sukosi daugybė vyrų, o Mary jų žavesiui sunkiai atsispirdavo. Galbūt dėl to ji gyvenime buvo ištekėjusi… septynis kartus. Antrasis jos vyras Clarence Blairas Eckmanas buvo vyresnysis vykdytojas įmonėje „Stanley Home Products“, kurioje tuo metu Mary Kay dirbo pardavimų vadove.

Čia ji dirbo 25 metus, tačiau dar iki išeinant iš darbo jos kantrybė buvo trūkusi bent keletą kartų. Mary nebejautė pasitenkinimo darbu, pajamos nedidėjo, o galutinis smūgis į paširdžius buvo jos apmokyto naujoko paaukštinimas ir paskyrimas į tokias pareigas, į kokias Mary niekada net nepretendavo. Tąkart Mary Kay suprato, kad vyrai netiki moterų sėkme versle ir juokiasi už jų nugarų, tad nusprendė pati pradėti savo verslą ir įrodyti, jog moterys – puikios verslininkės.

Metusi darbą Mary Kay nusprendė parašyti knygą, kuri padėtų moterims išgyventi vyrų dominuojančiame verslo pasaulyje. Ji pateikė du sąrašus: viename buvo surašyti dalykai apie įmones, kuriose ji dirbo ir ką jos darė gerai, o kitame nurodė, ką tos įmonės, jos galva, galėjo daryti geriau. Netikėtai dar negimusi knyga virto Mary Kay idealios kompanijos verslo planu.

Taigi, 1963-aisiais, kai Mary buvo 45 metai, vos su 5 tūkst. JAV dolerių investicijomis, gautomis iš vyriausiojo sūnaus, gimė įmonė „Beauty By Mary“, vėliau pervadinta į „Mary Kay Cosmetics“. Viskas prasidėjo nuo paprasto kremo, kurio formulę su visomis teisėmis ji įgijo iš kosmetiką gaminančios įmonės. Pagrindinė įmonės idėja buvo pardavinėti veido odos priežiūros produktus juos demonstruojant žmonių namuose ir biuruose, vaikštant nuo durų prie durų, kaip tai iš pradžių su knygomis darė pati Mary. Tais pačiais metais 500 kvadratinių pėdų patalpose Dalase ji atidarė pirmąją kosmetikos parduotuvėlę, turėdama pasiūlyti vos penkis produktus ir vieną didelę svajonę. Svajonę įkvėpti moteris pakeisti savo gyvenimus, ir tai padarius – padėti kitoms pasiekti sėkmę. „Norėjau sukurti kompaniją, kuri suteiktų galimybę moteriai – kiekvienai moteriai, turinčiai šeimą ir auginančiai vaikus – pačiai rūpintis savo karjera“, ­– yra sakiusi Mary Kay Ash.

Pardavimų konsultantai, dirbantys šioje įmonėje, buvo individualūs pardavėjai, perkantys „Mary Kay Cosmetics“ produktus ir parduodantys juos brangiau. Verslui įsibėgėjus, Mary Kay Ash sumanė, kaip pritraukti naujų darbuotojų: kiekvienas senas darbuotojas, atvesdavęs ir apmokindavęs naujoką, gaudavo dalį naujoko pajamų. Tai skatino darbuotojus ieškoti papildomų žmonių ir daugiau užsidirbti. Taip prasidėjo tinklinės rinkodaros era, o viso to pradininkė Mary tapo pavyzdžiu daugumai šiandienos verslininkų.

Vos po dvejų veiklos metų įmonė jau buvo pardavusi kosmetikos priemonių už du milijonus JAV dolerių. Mary Kay dažnai pabrėždavo, kaip svarbu pripažinti kitų pasiekimus. Todėl įmonė skatino pardavėjas (jos visos tuo metu buvo moterys) neįtikėtinomis dovanomis, tarkime, geriausia metų pardavėja gaudavo rožinį kadilaką. Ne ką blogesnės skatinamosios priemonės (neskaitant algos kėlimo) buvo deimantiniai papuošalai ir 5 žvaigždučių kelionės po prabangiausius ir gražiausius pasaulio kampelius. Mary Kay tikėjo, kad darbuotojo pripažinimas ir skatinimas yra kompanijos raktas į klestėjimą, ir ji, regis, buvo teisi.

Pati Mary Kay tapo pasauline žvaigžde ir puikia verslininke, kuriai lenkdavosi net ilgus metus šiame versle besisukantys vyrai. Jos autobiografija „The Mary Kay way“ tapo bestseleriu – knygos parduota daugiau nei milijonas kopijų. 1983 metais ji pateko į „100 įtakingiausių Amerikos moterų“ sąrašą, o po poros jau buvo 25-uke. Savo įmonei Mary Kay vadovavo iki pat 1987-ųjų, tais pačiais metais „Mary Kay Cosmetics“ Amerikoje tapo viena iš šimto įmonių, kur labiausiai buvo trokšta dirbti. Šiandien, turėdama daugiau nei tris milijonus nepriklausomų grožio konsultančių, „Mary Kay Cosmetics“ siūlo per 200 produktų daugiau nei 35 pasaulio šalyse.

Iš Mary Kay verslumo gali mokytis ir vyrai, ir moterys. Komunikaciniai gebėjimai, darbuotojų vertinimas, vis naujų priemonių ir būdų odai prižiūrėti ieškojimas yra tai, kas šią įmonę dar ir dabar veda į priekį. Tačiau visos karjeristės, pasak pačios Mary Kay, turėtų nepamiršti: kad ir kaip esate užsiėmusios, vis tiek būtina rasti laiko šeimai. Na, ir Dievui – kad ir kas jis būtų jūsų gyvenime.


← Grįžti

Komentarai:

 • Dovkė gruodžio 26, 2018, 16:32

  Tikrai žaviuosi ta moterimi. Plius jos vardo kosmetika man tinka. Tik neturiu tos verslininko gyslelės ir perku tik sau. Bet verslas išplėtotas tikrai gerai. Ir svarbiausia, kad darbuotojai dirba lyg sau, be jokių reikalavimų, tiek kiek patys nori, už tai gauna tikrai nemenkus paskatinimus. Dauguma verslininkų galėtų to pasimokyti. O visus verslo procesus reikia valdyti atsakingai, nieko neužmirštant. Galima ir profesionalią komandą pasamdyti, pvz iProcess kurie išanalizuotų ir patartų kur kiek dėmesio reikia skirti

 • Karolina rugsėjo 21, 2017, 12:28

  Labai šauniai parašytas tekstas 🙂

 • Agnė rugsėjo 21, 2017, 09:49

  Jolanta, Jūs esate neteisi. Mary Kay Cosmetics prekiavo plaukų priežiūros priemonėmis anksčiau. Dabar neprekiauja.

 • Jolanta rugsėjo 21, 2017, 08:43

  Na, plaukų priežiūros priemonėmis Mary Kay Cosmetics niekada neprekiavo ir dabar to nedaro. Patikslinkite informaciją straipsnyje.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)