Metas nebetylėti – STOP smurtui prieš moteris!

gruodžio 14, 2018
IKONA.TV

Kalėdinių atvirukų paramos parduotuvė LAIMINGI MŪSŲ NAMAI – sėkminga socialinė iniciatyva, sulaukusi būrio savanorių ir įžymių žmonių palaikymo. Šis projektas yra įtrauktas kaip gerasis pavyzdys Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotoje nacionalinio saugumo kampanijoje „Už saugią Lietuvą“. Šiandien visa komanda džiaugiasi sėkminga veikla ir kviečia visus prisidėti prie taip reikalingų pokyčių visuomenėje: išdrįsti pasakyti ryžtingą NE smurtui, nelikti abejingiems ir paaukoti tiems, kurie jau nukentėjo nuo smurto artimoje aplinkoje, įsigyjant paramos atviruką.

Smurtas neturi pateisinimų!

Prieš ketverius metus Nida Vildžiūnaitė, „Vilniaus moterų namų“ savanorė, pradėjo kurti socialinę iniciatyvą: ėmėsi organizuoti šventinę paramos parduotuvę, sukvietė Lietuvos menininkus, vėliau subūrė į komandą būrį verslių, savarankiškų ir sėkmingų moterų. „Mano noras nuo pat pradžių buvo ne tik parduoti atvirukus, bet skatinti dialogą, kalbėti apie smurto priežastis ir paslėptas formas, apie žalingus santykius, kuriuose dominuoja ne partnerystė ir bendradarbiavimas, bet kontrolė ir galios demonstravimas. Toks santykių modelis stebimas porose, šeimose, tarp suaugusiųjų, tėvų ir vaikų, viršininkų ir pavaldinių ir kt. Būtent šitoks požiūris į kitą žmogų, jo diskriminacija bei menkinimas priveda prie kraštutinės žmogaus teisių pažeidimo formos – smurto. Dar skaudžiau yra tai, kad 97 proc. smurto atvejų yra smurtas prieš moteris, bet nukentėjusios visuomenės akyse dažnai yra kaltinamos, neva pačios prisiprašė, išprovokavo ar panašiai. Nida teigia, kad tokia akistata su realybe tapo esminiu projekto tikslu – skatinti nulinę toleranciją smurtui, suprasti asmeninę atsakomybę ir susitelkti dėl pokyčių visuomenėje.

Dovilė Filmanavičiūtė: „Tie, kurie nusipirks šių atvirukų, aukos Vilniaus moterų namų veikloms, nes negalime toleruoti smurto šeimose, o man pačiai labai svarbu apie tai garsiai kalbėti ir palaikyti norinčias būti tiesiog paprastų paprasčiausiai – laimingomis. Nelikite abejingi šiam projektui ir jūs.“

DAUGYBĖ MOTERŲ PATIRIA SMURTĄ ŠEIMOJE, TAČIAU NESIKREIPIA PAGALBOS.

Aukų kaltinimas ir išmoktas bejėgiškumas yra tarpusavyje susiję reiškiniai. Nesulaukdamos pagalbos iš aplinkinių ar dar blogiau, jei ieškodamos pagalbos sulaukia kaltinimų dėl patirto smurto, moterys tarsi gauna patvirtinimą, kad išsigelbėjimo iš smurtinių santykių nėra ir belieka visą energiją dėti ne į ištrūkimą, o į išgyvenimo strategijų kūrimą gyvybei pavojingose sąlygose. Taigi išmoktas bejėgiškumas nėra tiesiog buvimas bejėgiu, tai gyvybinė energija, nukreipta neteisinga linkme: „Niekas man negali (nenori) padėti, todėl turiu stengtis išgyventi šioje situacijoje.“

Moteris, du kartus apsisukusi smurto rate, yra laikoma kenčiančia nuo mušamos moters sindromo, kurio vienas svarbiausių požymių yra išmoktas bejėgiškumas. Tad pirmas smūgis turi būti ir paskutinis smūgis.

Pakvieskime visi kartu smurtą kenčiančias moteris netylėti, drąsiai kreiptis pagalbos, pasitikėti specialistais, pažadėkime joms paramą, buvimą kartu, realią pagalbą veiksmais, supratimą ir kantrybę. Į aukų artimuosius kreipiamės kviesdami palaikyti, padrąsinti, nenusisukti. Apie visus smurto atvejus informuokite telefonu 112, kreipkitės pagalbos į specializuotos pagalbos centrus, pasitikėkime valstybės sukurta infrastruktūra kovai su smurtu bei specialistais, dirbančiais šioje srityje.

Rasa Tapinienė: „Tyla reiškia pritarimą. Būkite pokytis! Nulinę toleranciją smurtui galite išreikšti aiškiai išsakydami savo poziciją žodžiu, raštu arba įsigydami Lietuvos menininkų neatlygintinai šiam projektui sukurtus skaitmeninius ar popierinius atvirukus.“

„Tikras iššūkis būti atviru sau, be baimės apžvelgti santykius. Pripažinti problemas, imtis drąsių pokyčių, o jei reikia, pradėti gyvenimą iš naujo“, – kalba projekto LAIMINGI MŪSŲ NAMAI iniciatorė Nida. – Reikia nepamiršti, kad smurtas nesiliauja, tik sukasi ratu, poros santykiuose gali būti tariamai laimingų akimirkų – tai trukdo atpažinti sistemiškumą smurtautojo elgesyje ir kuria niekada neišsipildančius lūkesčius.“ Kuo anksčiau pagalba bus suteikta, tuo didesnė tikimybė, kad moteris ir jos vaikai sukurs naują laimingą gyvenimą, o ydingas santykių modelis nebus perduotas ateities kartoms. Yra nemažai sėkmės istorijų, liudijančių, jog efektyvi, laiku suteikiama pagalba pakeičia ne tik moters, bet ir jos vaikų gyvenimus ir yra svarbi investicija į visos visuomenės gerovę.

Ženklai, parodantys, kad partneris linkęs į smurtą ir nuo jo geriau bėgti

Siekia sukurti iliuziją, kad partnerė yra stipresnioji poros pusė: „nuo tavęs priklauso mano laimė“, „tu valdai mano jausmus“, „tik tu gali mane padaryti laimingą“ ir kartu perkelia atsakomybę už santykių kokybę partnerei. Reikėtų išsigąsti tokių pasakymų kaip „negaliu gyventi be tavęs“, nes po jais slepiasi ir „tu negalėsi gyventi be manęs“ arba netgi „be manęs tu išvis negyvensi“.

Dažniausiai siekia bet kokios galios ir kontrolės įtvirtinimo. Reikalauja vis daugiau laiko leisti su juo, prašo ar net reikalauja atsisakyti pomėgių, draugų, lankymosi pamėgtose vietose argumentuodamas tuo, kad „aš labai tave myliu“ ir noriu praleisti su tavimi kuo daugiau laiko. Taip palaipsniui užimdamas vis daugiau vietos partnerės gyvenime ją izoliuoja nuo aplinkos.

Smurtauti linkęs vyras siekia lytinių santykių anksčiau, nei atsiranda tvirtas psichologinis ryšys tarp partnerių, nes žino, kad moteris jaučiasi įsipareigojusi tam vyriškiui, su kuriuo pradeda lytinį gyvenimą. Neretai naudoja seksualinę prievartą („date rape“) siekdamas įtvirtinti savo valdžią ir galią. Nereti atvejai, kad vyriškis laiko pradėjęs naują romaną, o moteris jaučiasi patyrusi seksualinę prievartą.

Reikia prisiminti, kad pavydas – tai smurtas ir žalojanti kontrolė ir tikrai ne meilės išraiška. Reikalauja keisti apsirengimo stilių, nebendrauti su priešingos lyties atstovais – kiemo, klasės, kurso draugais, kolegomis, bendradarbiais… Verčia įrodinėja savo meilę. Reikalauja įrodymų, aukų.

PASITIKRINK, AR NESI ĮSTRIGUSI SMURTINIAME RYŠYJE?

Ar bijai savo partnerio?

Atrodo, kad ir ką besakytum ar bedarytum, vis tiek sukelsi jo agresiją?

Ar nustojai matytis su savo artimaisiais ir draugais dėl to, kad draudžia partneris?

Ar partneris riboja galimybes eiti į mokslo ar darbo įstaigą?

Ar barnio metu jis grasina atimti turtą? Vaikus? Pakenkti reputacijai? Verslui? Ar kt.?

Ar jis įžeidinėja ir žemina kritikuodamas vaikų ar kitų akivaizdoje?

Ar partneris primygtinai reikalauja visur eiti kartu arba nuolat tikrina tave, siųsdamas žinutes ar skambindamas?

Ar partneris kada nors tyčia gadino tau priklausantį daiktą(-us), ar grasino nuskriausti tavo augintinį?

Ar partneris trukdo / neleidžia laisvai disponuoti savo asmeninėmis pajamomis ir turtu? Šeimos pajamomis ir turtu?

Ar jautiesi saugi atsisakydama su juo mylėtis, jei to nenori?

Ar jis pasitelkia seksą siekdamas įskaudinti, „nubausti“?

Jei atsakei „taip“ į kurį nors iš pateiktų klausimų, tai reiškia, kad patiri smurtą šeimoje ar artimuose santykiuose. Mieloji, galbūt tu kentėjai smurtą ne vienerius metus ir nesiryžai išsiskirti dėl pačių įvairiausių priežasčių. Nebesistenk pateisinti smurtaujančio partnerio ar nuvertinti, sumenkinti savo kentėjimo. Jis nori, kad tu manytum, jog pati esi kalta – nebetikėk tuo, nebesistenk savęs įtikinti!

Juk širdies gilumoje ŽINAI, kad SMURTINIAM ELGESIUI PATEISINIMO TIESIOG NĖRA.

NUO KO PRADĖTI?

Įvertink problemas ir ieškok pagalbos. Atsimink – PASLAPTYS ŽUDO! Tave supantys žmonės turi sužinoti apie smurtą, kurį tu patiri – tam, kad galėtų tau padėti; Turi suprasti, kad kentėti nėra prasmės, nes situacija niekada nepasikeis.

Pabandyk atsiprašyti žmonių, kuriuos atstūmei pasidavusi smurtautojo spaudimui, ar dėl smurto šeimoje nustojai su jais bendrauti, ar per mažai skyrei dėmesio; parašyk jiems laišką, atvirai pasikalbėk.

Susirask sau žmonių, kuriuos nuolat lankysi, kuriais tu gali pasitikėti, o jie tavimi. Tau reikia to pasitikėjimo, kad surastum jėgų pokyčiams. Daryk tai neskubėdama.

Išmok pasakyti NE, kai kiti duoda gerus patarimus, o tu savo vidumi, intuicija jauti, kad jie tau netinka, negali jų priimti.

Kalbėk su savo vaikais visai atvirai apie tai kas vyksta; ieškok jiems paramos grupės (pvz., Paramos vaikams centras, programa Vyresnysis brolis / Vyresnioji sesuo, Vaikų linija, Jaunimo linija).

Vaikai turi žinoti specializuotos pagalbos numerį ir policijos telefonus (112 – visą parą), ir paskambinti ten, jei tavo sveikata ir gyvybė vėl atsidurtų pavojuje.

Pirmiausia pasirūpink pati savimi ir savo gerbūviu; pabėgti ir pulti į kito vyro glėbį dažniausiai yra tik pasiblaškymas ir tikrosios problemos neišsprendžia.

Sukurk savo išsigelbėjimo planą ir imkis jį įgyvendinti.

Turėk kantrybės su savimi. Neišeina pradėti naujo gyvenimo „nuo kito pirmadienio“. Niekas nepasveiksta greitai, iš karto ir galutinai. Nebausk savęs už silpnumą, klaidas ir „atkritimus“. Kalbėk su savimi švelniai, su meile, pabandyk žaisti ir atšvęsti kiekvieną mažą pergalę, žingsnį žengtą link išsilaisvinimo. VISKAS YRA IR BUS GERAI MŪSŲ GYVENIME – kartok šią mantrą, ypač kai bus sunku. Tikėk tuo!

Kai būna ypač sunku, prisimink, jog dabar tu KURI NAUJĄ GYVENIMĄ sau ir savo vaikams!

Aptark savo problemas, planus saugioje aplinkoje, su tam tinkamais žmonėmis. Kreipkis į Specializuotos pagalbos centrą – skambink taip dažnai kaip tau norisi. Konsultantės turi specialų pasiruošimą ir tu gali jomis pasitikėti, o informacija apie tave, tavo gyvenimą ir planus yra konfidenciali ir nepasklis.

Vėl pasistenk tapti pati savimi, dvasiškai sveika ir gyvybinga moterimi. Susigrąžink savo galią ir jėgą, kurią buvo užgrobęs smurtautojas. Iškentėta kančia kuria išmintį. Tavoji išmintis padės tau gyventi toliau, ilgai ir laimingai, o kitos tavo gyvenimo partnerystės bus sėkmingos dėl išsilaisvinimo procese įgytos brandos. Drąsiai eik į priekį – TUNELIO GALE ŠVIESU!

Parengta pagal www.VMOTNAM.lt informaciją

Naudingos nuorodos:

Į policiją kreiptis visais atvejais dėl smurto šeimoje 112.

Specializuotos pagalbos centras Vilniaus moterų namai teikia kompleksinę pagalbą (SPC Vilniaus mieste) asmenims nukentėjusiems nuo savo sutuoktinių ir partnerių smurto, 8 5 261 63 80.

Lietuvoje veikiančių specializuotos pagalbos centrų (SPC) kontaktai.

Ką būtina žinoti norint apsaugoti save ir kitus nuo smurto artimoje aplinkoje.


← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)