Miuccia Prada: „Mūzos neturiu, man jos ir nereikia“

spalio 9, 2017
AŠ IKONA

Nuotr. Vida Press

Taip, kaip Milanas neatsiejamas nuo mados, taip itališka mada neatsiejama nuo dizainerės Muccios Prados. „Grožis be intelekto, pirmiausia, yra prėskas, be to – dar ir trumpalaikis“, – sako 68-erių „bjaurusis mados pasaulio ančiukas“ M. Prada, tvirtai stovinti ant žemės, netikinti stebuklingų jėgų veikimu ir tai, ką turi šiandien, susikūrusi ilgu bei sunkiu darbu. Tiesa, ne be mylimo vyro pagalbos…

Atrodyti, kaip nori

Garsi mados dizainerė buvo jauniausia Mario Prados – mados kūrėjo, 1913 metais sukūrusio odinių „Prada“ rankinių ir lagaminų liniją – anūkė. Miuccia Prada gimė 1949 metais Milane. Penkiolikos ji buvo tikrų tikriausia maištininkė: nešiojo ektravagantiškus Yves Saint Laurento, Pierre Cardino bei britų dizainerių drabužius ir visame kame siekė būti pirma. Hipiškas, etno, futuristinis stilius – būsimoji mados namų paveldėtoja, regis, išbandė viską. „Dėvėjau, ką norėjau, ir man tai be galo patiko. Mane visada domino, ką vilkiu, bet niekada nesukau galvos, tinka drabužis man ar ne. Niekada nežiūrėjau į veidrodį, kad suprasčiau, ar deramai atrodau. Greičiausiai atrodžiau siaubingai“, – žurnalistams ne kartą yra pasakojusi garsi kūrėja.

Nuo politikos iki mados

Miuccios tėvai buvo griežti, dukrą auklėjo katalikiškai. Siūti nemokė, užsiimti verslu – juo labiau. Nenuostabu, kad mažai kas tikėjo, jog šeimos verslą perims būtent Miuccia, juolab kad Milano universitete ji įgijo politikos mokslų daktarės laipsnį ir prisijungė prie Italijos komunistų partijos, buvo kovotoja už feminizmą. Vėliau ji kiek netikėtai pasuko aktorystės keliu: ėmė mokytis mimo profesijos Milane įsikūrusiame Giorgio Strehlerio „Piccolo“ teatre ir beveik šešerius metus paskyrė aktoriniam menui.

„Septintajame dešimtmetyje buvau arši feministė, – prisiminimais dalijasi M. Prada. – Tada galvojau, kad blogiausias dalykas, galėjęs man atsitikti, buvo mada. Maniau, kad mada – kvaila ir konservatyvi, kad kurti rankines, batelius ar sukneles – blogiausias būdas nugyventi gyvenimą. Tačiau mano požiūris į madą laikui bėgant pasikeitė. Supratau, kad mada – galingas instrumentas, leidžiantis transliuoti idėjas ir formuoti nuomones. Anksčiau mane labai domino politika, bet, atidavusi gyvenimą madai, supratau, kad ir ji gali keisti pasaulį. Tiesą sakant, niekada nepriėmiau sprendimo tapti dizainere. Tiesiog vieną dieną supratau, kad ja tapau…“

Jie to verti!

1978 metais M. Prada įžengė į šeimos verslą, o 1985-aisiais ji pristatė juodo nailono rankinių ir kuprinių kolekciją – visišką priešingybę tuometiniams mados pasaulio vėjams, ir taip garsiai pranešė apie naujo žaidėjo pasirodymą mados arenoje. Milžiniško populiarumo sulaukusios rankinės paskatino italę imtis ne tik rankinių, bet ir drabužių kūrybos: 1989 metais ji pristatė pirmąją savo moteriškų drabužių kolekciją. Kalbama, kad M. Prada iki šiol nėra laikiusi rankoje pieštuko, piešimo bloknoto ir žirklių, o jos mintis ir žodžius eskizais paverčia talentingi „Prada“ mados namų darbuotojai. Bet ar tai trukdo kurti išskirtinę ir prabanga alsuojančią madą bei vadintis dizainere? „Kai kas priekaištauja, kad mano kūriniai kainuoja beprotiškus pinigus: Kaip galite taip brangiai pardavinėti drabužius? Labai paprastai: jie to verti“, – sako M. Prada, 1993 metais platesniam mados gerbėjų ratui pasiūliusi labiau prieinamą mados ženklą „Miu Miu“.

Nuotr. Vida Press

Verslo sėkmė – teisinga santuoka

Egzistuoja paprasta tiesa: jei trokšti sėkmės – teisingai ištekėk (arba vesk). Ir tai M. Prada žino ne iš nuogirdų: jos vyras Patrizio Bertelli „Prada“ kompanijai sėkmingai vadovauja jau daugybę metų. Valdomi tvirtos rankos, gebėjimo skaičiuoti ir pavydėtinos nuojautos „Prada“ mados namai per beveik 40 metų iš mažai žinomo rankinių gamintojo išaugo į didelę mados imperiją. „Jei nebūčiau jo sutikusi, greičiausiai viską būčiau metusi. Mažų mažiausiai – nebūčiau pasiekusi to, ką pavyko pasiekti“, – kartą klausiama apie vyrą prisipažino M. Prada.

Jie 1978 metais susitiko mugėje. Tuo metu iš Toskanos kilęs P. Bertelli vadovavo nuosavam fabrikui, gaminusiam odos gaminius, ir turėjo nemažai naudingų pažinčių bei ryšių. Tiesa, iš pradžių jųdviejų santykiai nesiklostė itin sklandžiai: M. Prada apkaltino P. Bertelli kopijuojant jos rankines. Tačiau vėliau porelė ne tik susitaikė, bet ir pradėjo bendradarbiauti, o dar po kurio laiko tapo vyru ir žmona. „Miuccia buvo aukščiausios klasės dizainerė ir darbuotoja, todėl iškart nusprendžiau: svarstant apie bendrą mūsų ateitį bus pigiau ją vesti“, – yra pajuokavęs P. Bertelli. Vis dėlto pati mados namų „Prada“ siela yra prisipažinusi, kad suderinti asmeninį gyvenimą su profesiniu nėra jau taip paprasta, todėl darbe jiedu su vyru stengiasi matytis… kuo rečiau. Pora užaugino du sūnus: 29-erių Lorenzo ir 27-erių Julio.

Plaukti prieš srovę

Konformizmas – paskutinis dalykas, kuriuo būtų galima apkaltinti M. Pradą. Daugelyje interviu ji kalba apie tai, kaip negali pakęsti visuotinai priimtino grožio supratimo ir kaip jai patinka eiti prieš nusistovėjusius kanonus: „Nemėgstu kurti vakarinių suknelių, nes vakarinius drabužius mėgstu vilkėti dieną, o kasdienius – vakare. Vakarinių suknelių idėja slypi tame, jog graži moteris pasipuošia gražia suknele, o man toks derinys visai neįdomus. Kartais norisi nuspėti, ko žmonės iš tavęs laukia, tačiau mados pasaulyje „nuspėti“ ir „įtikti“ – ne tas pats. Daryti tai, ko iš tavęs laukia, vadinasi, nedaryti nieko nauja. Man tai netinka. Svarbiausia mano darbe – kad man pačiai nebūtų nuobodu. Visada priešinuosi banalybei, nors geriausiai perkami kaip tik banalūs daiktai…“

Ką dėvi Prada?

Paklausus Miuccios, kokiems drabužiams ji pati teikia pirmenybę, garsi dizainerė greičiausiai atsakys: „Sunkūs vyriški batai, sijonas, marškiniai, megztinis su V formos iškirpte. Italijoje tokį apsirengimą vadina „racchia“, kitaip tariant – nuobodus. Beprotiškai nuobodus.“ Vis dėlto tai sakydama italė šypsosi, o jos akys spindi: „Taip, man tai patinka. Aš mėgstu rengtis kaip vienuolė. Taip apsirengusi jaučiuosi laisva, atsipalaidavusi…“

Mažiau nėra seksualiau

Prada įsitikinusi, kad atviras kūnas toli gražu nėra moters seksualumo šaltinis, todėl ir į jos vadovaujamą biurą merginos ateina ganėtinai prisidengusios. „Toms, kurios ryte ateina su aukštakulniais ir atvira krūtine, galiu pasakyti: Kuo seksualiau stengiatės atrodyti, tuo mažiau jūsų gyvenime bus sekso. Seksualiai galima atrodyti retkarčiais, tik ne nuo ryto iki nakties.“

„Ne“ masėms skirtai madai

Mėgstama kartoti, kad „Prada“ mada skirta intelektualams: kiekviena kolekcija turi gilią mintį, idėją, išreikštą novatoriškomis formomis ir įsimintinomis detalėmis. Štai todėl M. Prada kategoriškai atsisako bendradarbiauti su gatvės madą kuriančiais ženklais. Į klausimus apie galimą bendradarbiavimą su, tarkime, H&M, dizainerė atsako kategorišku „ne“ ir patikina, jog „Prada“ niekada nesukurs masėms skirtos kolekcijos. „Man nepatinka blogos gero daikto kopijos idėja. Jei man į galvą šautų geniali idėja, kaip sukurti madą, kuri kainuotų daug pigiau, bet tuo pačiu nebūtų kažkieno kopija, be jokių kalbų pasidalyčiau ja su pasauliu“, – patikina M. Prada, dar kartą įrodydama, kad jos principai – aukščiau už komercinę naudą.

Nuotr. Vida Press

Geroji bičiulė Anna Wintour

Prada – perfekcionistė ir tvarkos maniakė. Kalbama, kad „Prada“ biuruose stalai privalo būti tobulai švarūs ir neapkrauti, darbuotojų drabužiai – tvarkingai sukabinti spintose, o marškiniai – nepriekaištingai balti ir išlyginti. Svarbu netgi tai, kad vienoje pastato pusėje visos žaliuzės būtų tik nuleistos arba tik pakeltos. Ji kiekviename žingsnyje siekia tobulybės. Tokia yra ir reiklioji amerikietiškojo „Vogue“ redaktorė Anna Wintour, kuri ne sykį yra pakartojusi: „Miuccia – vienintelė Italijos dizainerė, dėl kurios važiuojama į Milano aukštosios mados savaitės renginius.“ Turbūt todėl jos – ne tik vienos įtakingiausių asmenybių mados pasaulyje, bet ir puikios bičiulės. Abi moterys pripažįsta, jog viena kitai yra puiki atrama, o jų tandemas – vienas stipriausių visoje mados industrijoje.

„Didysis Getsbis“

Miuccia kūrė kostiumus daugybei filmų, operų ir spektaklių, o vienas įspūdingiausių darbų – prabanga spindintis Bazo Luhrmanno filmas „Didysis Getsbis“. Kurdama kostiumus viena ryškiausių mados kūrėjų netgi atvertė 1913-aisiais jos senelio įkurtų mados namų „Prada“ archyvus. Dizainerė dirbo drauge su kostiumų dailininke Catherine Martin, kuri, beje, yra laimėjusi du „Oskarus“ už kito B. Luhrmanno filmo „Mulen Ružas“ kostiumus. M. Prados eskizuose – spindinčios, kristalais ir žvyneliais puoštos suknelės iš prabangių audinių. Iš viso – per 40 išskirtinių ansamblių, o kiekviena suknelė slepia savitą, trečiojo dešimtmečio dvasios persismelkusią, istoriją.


← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)