Namų kvapai – (ne)pavojingi sveikatai?

spalio 21, 2018
Ugnė Mingėlaitė

Nuotr. VIDA PRESS

Kvapai namuose neabejotinai padeda sukurti ypatingą jaukumą. Nepaisant patalpų interjero, namuose tvyrantis aromatas gali sukurti romantišką Rytų atmosferą, žydinčių laukų fantaziją ar mintimis nukelti į apelsinų laukus Italijoje. Be svajingų minčių, sukeliamų namų kvapo, aromatą skleidžiantys produktai kartais gali sukelti pavojų sveikatai. Todėl svarbiausia – tinkamai pasirinkti: juk tai, kaip mes pailsime ir jaučiamės būdami namuose, turi įtakos mūsų kasdienei savijautai ir grožiui.

(Ne)pavojingi sveikatai

„AŠ Ikona“ interjero redaktorė Lina Kalinauskaitė pasakoja, jog šiandien namų aromatai tapo neatsiejama interjero dizaino ir jaukumo namuose dalimi. Jų populiarumas – stulbinantis ne be priežasties, nes būtent namų kvapų pagalba galima nesudėtingai ir greitai sukurti ypatingą atmosferą ar nuotaiką namuose.

„Nebijau dėl pavojaus sveikatai, nes pati naudoju ir savo klientams rekomenduoju tik aukštos kokybės namų aromatus. Namų kvėpinimo istorija siekia tūkstantmečius, o saikingai naudojami ir iš natūralių aukštos kokybės medžiagų kuriami produktai suteikia daug džiaugsmo kasdienybėje“, – pasakoja L. Kalinauskaitė.

Vis dėlto, pasak chemijos mokslų daktarės, Lietuvos kosmetikos ir buitinės chemijos gamintojų asociacijos LIKOCHEMA projektų vadovės Natalijos Liškauskienės, dažnai, kurdami malonią namų atmosferą, žmonės neįvertina, jog tai privalu daryti su saiku, o priemones rinktis itin atsakingai. Jų įvairovė dažnai sukelia nedidelį šoką, kai tenka išsirinkti vieną iš daugelio, mat svarbu ne tik aromatas, bet ir jo intensyvumas, o ypač – sudėtis.

Kita vertus, sakyti, kad namų aromatai pavojingi, negalima. Specialistė ramina: visi pasauliniai gamintojai atsakingai laikosi reglamentų ir rekomendacijų bei naudoja tik saugumą atitinkančius kvapiųjų elementų kiekius – tiek kosmetikos, tiek buitinių kvapų.

„Turime pasirinkti, ką norime užuosti namuose: ar norime natūralių augalų kvapo, ar eterinio aliejaus, ar sintetinių medžiagų. Jų nevertėtų padauginti. Kvapus laikykite tik vienoje patalpoje, pavyzdžiui, svetainėje, drabužinėje ar tualete, venkite kvėpinti miegamąjį. Nuolat būti apsuptiems aktyvių alergenų nėra itin sveika“, – pasakoja N. Liškauskienė.

Specialistės teigimu, produktus rinktis pagal sudėtį yra gana sudėtinga. Paprastas žmogus greičiausiai nežinos, ką gali reikšti tirpiklis polisorbatas ir kvapioji medžiaga, taip pat – alergizuojančios aktyvios dalelės limonenas, linalolas ir kt. „Rinkitės produktus, kuriuose yra kuo mažiau medžiagų, sukeliančių alergiją. Tokiu būdu esti mažiau galimybių, kad gali kilti alerginė reakcija. O taip nutikus galėsite atsekti, kuri iš medžiagų jus alergizuoja“, – apie namų kvapų sudėtį kalba chemikė.

Ką pasirinkti?!

Yra keli pagrindiniai kvapų namams tipai. Skystis, į kurį įstatomos lazdelės – tokiu būdu kvapai palaipsniui išsiskiria ir dvelkia erdvėje. Taip pat – parafino žvakės, kurioms degant į vašką pridėtos medžiagos kyla į viršų ir kursto aromatą.

Svarstote, kurį variantą pasirinkti? „Jeigu esate itin jautrūs ar alergiški, tačiau namų jaukumui pakurstyti norite naudoti kvapus, siūlyčiau rinktis skystą aromatinį produktą ir vieną lazdelę, taip pat – jį paslėpti atokiame namų kampelyje. Jei norite ypatingo dvelksmo – naudokite pušų aliejų ar levandos šakelę. Nerekomenduoju rinktis aromatinių žvakių, nes jas deginant

ore skyla tam tikrų elementų dalelės. Smulkiosios kvėpuojant gali patekti į plaučius ir sudirginti organizmą, o ilgainiui – netgi paskatinti išsivystyti alergiją. Taip pat nepatariu maišyti skirtingų aromatų“, – rekomenduoja N. Liškauskienė.

Pasak interjero specialistės L. Kalinauskaitės, aromato namams pasirinkimas yra labai asmeniškas. Vyrauja net tam tikros mados, kasmet kuriamos naujienos, o aromatų kūrėjai ieško naujų kompozicijų. „Šiais metais ne vieni kvapų kūrėjai pristatė mimozų kompozicijų. Tradiciškai žiemą norisi sodresnių prieskonių, pačulės, kedro aromatų, o vasarą – sodų, bergamotės, hiacintų , nupjautos žolės kvapų, – pasakoja ji. – Kvapai veikia kaip muzika ir skonis, kelia prisiminimus. Tai – savotiškas žaidimas. Kvapų pagalba galima keliauti laiku. Mano namuose visada yra levandų aromato, nes man jos primena pirmąją kelionę jachta po Adrijos jūrą. Ir kaskart užuodžiant levandas prieš akis iškyla levandų laukais nuklotos salos šlaitai.“

Aromatinis skystis buteliuke tinka bendrai kvapo nuotaikai sukurti. Juos statykite didesnėje patalpoje. Lazdelių kiekį galima reguliuoti pagal tai, kokio intensyvumo aromatą norima jausti. Patogu tai, kad jei aromatas su jumis „susigyveno“, visi kvapų pardavėjai siūlo papildymo buteliukus, o su kiekvienu buteliuku gaunamas ir naujas lazdelių ryšulėlis.

Kalbant apie žvakes, pasak L. Kalinauskaitės, uždegta ji skleidžia daug intymesnį ir šiltesnį aromatą. Pasak jos, sunku įsivaizduoti svečių sutikimą ar ramią vakarienę be uždegtos aromatinės žvakės virtuvėje ar koridoriuje, svečių vonioje. Ji pastebi, kad aromatinių žvakių nedera dėti ant dengiamo stalo šalia maisto.

„Svečių sutikimui rinkitės stipresnius medžio, ambros kvapus. Jie veikia atpalaiduojančiai ir tuo pačiu energingai bei neutraliai. Aukštos kokybės aromatinės žvakės gaminamos tik iš sojų ar bičių vaško. O natūralios sudėtinės dalys visada yra brangios, tad pagal žvakės kainą galite spręsti, iš ko ji pagaminta. Jei ji kainuoja mažiau nei 20 eurų, tai patys spręskite, iš ko ji pagaminta. Kokybiškos sojų ar bičių vaško žvakės dega apie 40–50 valandų“,– sako L. Kalinauskaitė.

Atsakymas, kur slypi laimės šaknys

Interjero sprendimai, kuriems sunku atsispirti!

Nebereikalingiems kaklaraiščiams ne vieta spintoje!

 


← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)