Nišiniai kvepalai vs. komerciniai. Kurie geresni?

vasario 25, 2018
Gabija Bujokaitė

Nuotr. asmeninis archyvas

Edvinas Zaidenvurmas – modelis, fotografas bei kvepalų ekspertas, kukliai save vadinantis gurmanu. Išskirtinių kvapų apsuptas nuo vaikystės vyras pasakoja, jog kvapai jam reiškia tiek, kiek kitiems klausa ar rega, o skirtingi kvapai drąsiai galėtų būti tapatinami su skirtingomis emocijomis. Tiesa, Edvinas pabrėžia, jog dabar, nors ir galime rinktis iš gausybės kvapų, renkamės juos beveik vienodus. Tam įtakos turi ir nišinės parfumerijos bumas, pastaruosius kelerius metus įgaunantis vis didesnį pagreitį.

Kas yra nišinė parfumerija? Kuo ji skiriasi nuo komercinės parfumerijos gaminių, kuriuos matome parduotuvių lentynose?

Įprasta manyti, jog pagrindinis skirtumas yra kompozicijos sudėtingumas. Ir tai tikrai galėtų būti tiesa. Nišinė parfumerija tarsi neturi ribų – ji atskleidžia meno bei kūrybos syvus, pabrėžia individualumą ir išskirtinį braižą. Ekskliuzyvas stengiasi išlaikyti vienodas proporcijas, investuoja į gaminimo metodiką ir, svarbiausia, – ingredientus, iš kurių kuriamas aromatas. Tuo tarpu komercinė parfumerija yra kuriama daug platesnei auditorijai: ji yra kur kas saugesnė, prieinamesnė ir neturi jokios rizikos, kad būsi nesuprastas. Dar vienas akivaizdus skirtumas – nišinės parfumerijos kūrėjai yra labiau susitelkę ne tik į kokybę ar dizainą, bet ir į siunčiamą žinutę. Jokia paslaptis, kad komercinės parfumerijos atstovai verčiau didesnį finansavimą skiria reklamos kampanijoms. Be to, komercinės parfumerijos kvepalų buteliukų yra pagaminama kur kas daugiau, tad ir tikimybė, jog tuo pačiu aromatu kvepėsite ne tik jūs, bet ir dar daugybė žmonių, yra kur kas didesnė.

Tiesa, šiomis dienomis gija, skirianti nišinę parfumeriją nuo komercinės, tampa vis plonesnė. Per dešimtmetį gerokai išaugusi išskirtinių aromatų paklausa ne vieną verslininką privertė susimąstyti, kaip gaminti pigiau, tačiau stengtis patekti į nišinę sekciją. Dėl šios priežasties rinka tampa vis apgaulingesnė.

Dabar nišinė parfumerija yra itin populiari – susidaro įspūdis, jog kone kas antras kvėpinasi nišiniais kvepalais. Tačiau ar tikrai nišinė parfumerija yra geresnės kokybės ir turėtų būti labiau vertinama nei, tarkime, „Chanel“ linijos kvepalai?

Jokiu būdu. Rinkos naujokai, skambiai save vadinantys „niša“, niekada neprilygs rafinuotas ir išlaikytas tradicijas jau beveik 100 metų brandinantiems „Chanel“. Moderni nišinė parfumerija siūlo daug įvairiausių keistų bei neįprastų aromatų kiekvieno norams ir skoniui. Tai tikrai puiku, tačiau dažnas atvejis, kai tai yra ta pati parfumerių kohorta. Nesvarbu, ar kvepalų buteliukas kainuoja 60 Eur, ar 20 Eur – juos kuria didžiausi kvapų namai.

Yra ir tokių, kurie nuo pradžių iki galo viską kuria ir puoselėja patys – juos gerbiu labiausiai. Turėtų būti vertinamas tikrasis kūrėjas, jo įdirbis bei kvapo kompozicijos gylis, o ne tviskanti pakuotė.

Kokie kvepalai yra kokybiški?

Manau, jog dabar gyvename tokiu metu, kai dažnai savęs klausiame: ar kvepalai, už kuriuos mokame, yra tikrai verti tokių sumų. Mano praktikoje pasitaikė nemažai paradoksalių atvejų, kai iš nepatrauklaus buteliuko sklinda magiškas aromatas, ir atvirkščiai. Kyla klausimas – kaip žinoti? Viskas labai paprasta: analizuokite. Kaip ilgai eteris išlieka ant odos? Ar jis darniai sąveikauja su jūsų kūno chemija? Kokios jo kitimo fazės: ar tai, ką užuodžiate pirmas minutes, smarkiai skiriasi nuo to, kas išlieka po kelių valandų? Labai svarbu panagrinėti kvapą ir tam tikrai nereikia ypatingų žinių. Paklauskite aplinkinių, kad sužinotumėte, kokiu atstumu kvapas yra jaučiamas. Ne visi kvapai turi būti stiprūs ir svaiginantys. Atraskite tai, kas tinka būtent jums.

Ar prekės ženklas turi įtakos kvepalų kokybei?

Yra ilgaamžių prekės ženklų, kurie niekada nenuvilia ir rodo puikų pavyzdį rinkos naujokams. Aromatas gali būti skonio reikalas, tačiau dėl kokybės tikrai nesiginčijama. Visiems gurmanams puikiai žinomi tokie vardai kaip „Amouage“, „Creed“, „Xerjoff“, „Maison Kurkdjian“. Šie prekės ženklai nekelia abejonių ir yra tikros kokybės apibūdinimas. Tad mano atsakymas – tikrai taip.

Kas skatina žmones rinktis nišinius arba komercinius kvepalus?

Dabar yra priimta manyti, jog žmones pasirinkti vieną ar kitą parfumerijos rūšį skatina finansinės galimybės. Sutikau žmonių, kurie mano, jog nišinė parfumerija atspindi žmogaus statusą visuomenėje. Tai tikrai nėra tiesa. Nereikėtų brėžti tokios aštrios linijos – žiūrėkime paprasčiau. Įžengus į išskirtinių kvepalų sekciją nereikėtų bijoti komercinių aromatų – komercija tikrai nėra „prasčiokams“. Ir komercinių aromatų gamintojai yra sukūrę tikrų perliukų, kurių kompozicijos yra tiesiog fantastiškos, pavyzdžiui, Lalique „Encre Noire“ – nepakartojama vetiverio šaknies nata. Šio ingrediento niekas nėra geriau „išdirbęs“, jis yra tikras vyriškumo simbolis, įpareigojantis spintoje ieškoti kostiumo. Kitas komercinės parfumerijos perlas – klasika tapęs rytietiškas prieskoninis Kenzo aromatas „Jungle L’Elephant“, 1996 m. sukurtas Dominique Ropion, kuris, beje, yra ir kultiniu laikomo ­„Frederique Malle Portrait of a lady“ kūrėjas. Taigi, tereikia mokėti ieškoti.

Suprantu, jog tie, kuriems aktualu, ieško išskirtinio aromato. Tačiau nereikėtų pamiršti, jog kiekvieno kūno chemija yra skirtinga. Pažįstu vyruką, kuris kvėpinasi „Dior Hypnotic Poison“. Taip, tai moteriški kvepalai! Tačiau aromatas taip suskamba ant jo kūno, kad moterys nori jį persekioti.

Kaip išsirinkti tinkamus kvepalus? Ar reikėtų atkreipti dėmesį į jų sudedamąsias dalis? O gal tiesiog pasikliauti savo norais bei uosle?

Abu ieškojimo būdai yra tinkami. Vieni ieško rinkdamiesi ingredientus, kiti pasikliauja jausmu. Kaip jau minėjau, neverta pirkti paskubomis. Leiskite sau susigyventi su kvapu. Turbūt svarbiausias momentas yra pajausti, kaip kvapas skleidžiasi ant odos – to neverta praleisti. Taip pat nereikėtų aklai sekti mados tendencijomis – pasikliaukite savimi.

Nemažai keliavau ir patyriau, jog daugumai moterų mūsų šalyje stinga troškimo atrasti, pajausti kažką naujo. Jos verčiau renkasi tai, kas jau yra patikrinta laiko. Susidaro įspūdis, jog pas mus įėjus į nišinės parfumerijos butiką rastume vos 5 skirtingus buteliukus. Nebijokite rizikuoti, išmėginkite naujus dalykus. Atraskite tai, kas tiks ir skambės būtent jums.

Tiesa ar mitas, kad jei nejaučiame kvepalų aromato ant odos, vadinasi, jie mums tinka?

Manau, jog tai yra tikrų tikriausias mitas, netgi viena iš socialinių nuostatų. Iš tiesų, jei nejaučiame aromato, tarsi ir nėra tikslo kvėpintis. Kita vertus, iš pažiūros nekaltas įprotis kvėpintis palaipsniui gali tapti besaikiu „purškinėjimu“, erzinančiu aplinkinius. Ne veltui sakoma – kas per daug, tas nesveika. Taigi, jei jums, kaip ir man, nejaučiant aromato dingtų malonumas kvėpintis, nepamirškite to daryti saikingai, laikantis etiketo. Tik tokiu atveju galite būti pastebėti teigiama prasme.

Na, o jeigu po valandos kvapo „nešiojimo“ nieko nejaučiate ir tai kartojasi su kiekvienu aromatu, derėtų suklusti. Įvairūs faktoriai, tokie kaip mityba, rūkymas, tam tikrų vaistų vartojimas (ypač antibiotikų), stiprūs sintetiniai dušo geliai turi įtakos jūsų odos pH ir kitoms jos savybėms, dėl kurių kvapas gali būti jaučiamas trumpą laiką. Esu linkęs manyti, jog nėra žmonių, kuriems kvepalai „nelaiko“ – yra tik neišspręsti klausimai, kodėl.


← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)