Odos ir kailių imperija

sausio 9, 2018
Simona Jansonaitė

Nuotr. Vida Press

Kai vasarą mirė Carla Fendi, viena iš penkių seserų, ilgus dešimtmečius valdžiusių savo tėvų įkurtus italų mados namus „Fendi“, gedėjo visa Roma. Dviguba „F“ pažymėti drabužiai ir aksesuarai seniai tapo prabangos ženklu, o kvapą gniaužiančios Karlo Lagerfeldo kolekcijos ir jų pristatymai jau pusę amžiaus yra vieni laukiamiausių įvykių mados pasaulyje.

Mada – viename kumštyje

Italų mados ženklas „Fendi“ žinomas dar nuo praėjusio amžiaus pradžios. 1925 metais sutuoktiniai Edoardo ir Adele Fendi Romoje atidarė krautuvėlę, kurioje pardavinėjo pačių siūtą odinę produkciją. Prekės atrodė patraukliai, be to, buvo labai kokybiškos, tad parduotuvėlė greitai tapo populiari tarp Romos madisčių. Reikalai ėjosi taip gerai, kad jau 1932 metais sutuoktiniai nusprendė plėstis ir ėmėsi siūti kailinius. Romos turtuoliams važiuoti į „Fendi“ Plebiscito gatvėje tapo tam tikru prestižo ženklu.

Nuotr. Vida Press

Reikalai sparčiai judėjo į priekį, Fendi porai verslas klostėsi tiesiog puikiai, tačiau karo pradžia padėjo tašką daugeliui viltingų planų. Išgyvenę Antrąjį pasaulinį karą, sutuoktiniai Fendi pradėjo gaivinti verslą, į pagalbą pasikvietę ir penkias savo dukras – Paolą, Anną, Francą, Carlą ir Aldą. Bendromis pastangomis šeimos verslą pavyko ne tik išgelbėti, bet ir grąžinti į prabangos prekių rinką. Vėliau mados namų vairas visiškai perėjo į penkių seserų rankas, kiekviena jų mados namuose ėmėsi to, ką geriausiai išmanė: Paola buvo atsakinga už kailinę produkciją, Anna – odinę, Francai labiausiai patiko bendrauti su klientais, Carla tapo verslo koordinatore, Alda susikoncentravo į pardavimą. Savo pareigų moterys ėmėsi nepamiršdamos svarbiausio principo, beje, ne kartą girdėto iš savo mamos: jokių kompromisų, kai kalbama apie kokybę.

Dviguba „F“

1965 metais seserys žengė vieną svarbiausių žingsnių „Fendi“ istorijoje: bendradarbiauti jos pakvietė jauną, bet jau profesionalų vokiečių dizainerį Karlą Lagerfeldą. Žingsnis po žingsnio jis sunkius ir gremėzdiškus kailinius pavertė lengva bei patogia viršutine apranga. Pirmoji K. Lagerfeldo sukurta „kailinė“ kolekcija buvo pristatyta 1966 metais ir sulaukė neįtikėtinos sėkmės. Į talentingą jauną dizainerį atkreipė dėmesį geriausi mados pasaulio atstovai, o itališki mados namai iki šiol užima lyderiaujančias pozicijas Europos kailinių rinkoje.

Būtent K. Lagerfeldas sukūrė „Fendi“ mados namus tokius, kokius juos matome šiandien. Vokiečių dizaineris sukūrė ir įsimintiną bei iki šiol naudojamą mados namų logotipą (kartais jis vadinamas „Zucca“ – moliūgu). Iš tikrųjų dviguba „F“ simbolizuoja Fendi sutuoktinius, o K. Lagerfeldas net ir prabėgus 65 metams vis dar yra pagrindinis jų įkurtų mados namų dizaineris. „Neįsivaizduoju „Fendi“ be Karlo. Jis – šeimos dalis. Anksčiau jis dirbo su penkiomis moterimis, o šiandien turi reikalų su viena. Manau, dabar jam kur kas lengviau“, ­– apie dešimtmečius trunkantį bendradarbiavimą su viena įtakingiausių mados pasaulio figūrų juokdamasi pasakoja dabartinė „Fendi“ kūrybos direktorė ir vienos iš seserų Annos dukra Silvia Venturini Fendi.

Nuotr. Vida Press

Pagaminta Italijoje

Su K. Lagerfeldu Silvia susipažino, kai jai buvo penkeri. „Visada stengiausi būti Karlo akiratyje. Mano seserims ir pusseserėms labiau patiko žaisti lėlėmis, o aš mėgau vaikščioti į ateljė, ypač kai žinodavau, kad ten dirbs Karlas“, – žurnalistams yra pasakojusi Silvia. Dabar ji, pagrindinė „Fendi“ aksesuarų ir vyriškų kolekcijų kūrėja, ir Karlas – lygiaverčiai šių mados namų šeimininkai.

Venturini Fendi nuo vaikystės žinojo, kad tęs mamos, Annos Fendi, ir jos keturių seserų darbą. Sako, visada galėjusi rinktis ir jos niekas niekada nevertė tapti „Fendi“ mados namų dalimi, tačiau ji visada nuoširdžiai domėjosi mada. O paklausta, ar „Fendi“ išties yra geriausi kailinių drabužių kūrėjai, dizainerė nesuabejoja: „Būtent. Tuo Italijos meistrai ir skiriasi nuo kitų: jie ne tik kūrybingi, bet ir visada stengiasi eiti koja kojon su laiku. Gali būti, kad etiketė „Pagaminta Italijoje“ pasaulyje taip vertinama už tai, kad reiškia nuolatinį progresą. Pažeisti senas taisykles ir naudoti naujas technikas bei metodus – tai atmosfera, kurioje jaučiuosi komfortiškai.“

Kailinių tiek, kiek reikia

„Fendi“ ir kailiai metams bėgant tapo beveik sinonimu. Bet „Fendi“ kailis – tai ne vien kailiniai. Iš kailio galima sukurti bet ką: kostiumus, megztinius, sijonus, sukneles – ką tik norite, svarbu, kad užtektų fantazijos, o būtent jos K. Lagerfeldui niekada netrūko.

„Gerbiu, jei žmogus nenori vilkėti kailinių, nes jis – vegetaras. Bet nesuprantu tų, kurie kovoja prieš kailius ir tuo pat metu valgo mėsą. Šis klausimas buvo ypač aktualus prieš trisdešimt metų, tada visi manė, kad natūraliam kailiui atėjo galas, kad jį puikiai pakeis dirbtinis. Vis dėlto šiandien suprantame, kad dirbtinis kailis yra toksiškas, kad jis gaminamas naudojant chemikalus, teršia aplinką, netinkamas perdirbti. O natūralus kailis – organiškas produktas“, – sako S. Venturini Fendi. Reikalų su gyvūnų teisių gynimo organizacijomis „Fendi“ mados namai turi nuolat, o PETA protesto akcijos vietose, kur vyksta kolekcijų pristatymai, daugiau nei įprasti. Štai supermodelis Naomi Campbell buvo atleista iš PETA atstovės pareigų už tai, kad viename „Fendi“ mados šou ji pasirodė vilkėdama kailinius. Koks neapdairumas!

Kadaise, kai Paolos Fendi paklausė, kiek iki visiškos laimės madingai moteriai reikia kailinių, ji nesudvejojo: „Esu absoliučiai tikra, kad moteris neturi savęs varžyti. Ji turi turėti tiek kailinių, kiek jai atrodo būtina (neskaičiuojant tų, kuriuos jai dovanoja vyrai).“

Kur ieškoti bagetės?

Mados entuziastės turbūt yra girdėjusios juokelį, kad netgi prancūzės nebeieško bagečių bandelių kepyklėlėse po to, kai S. Venturini Fendi 1997 metais sukūrė žymiąją „Baguette“ rankinę.

Šios mažos rankinės (beje, nešiojamos labai panašiai, kaip prancūzai iš kepyklų namo parsineša ilgus prancūziškus batonus – pažastyje) sėkmė buvo neįtikėtina. Buvo sukurta daugiau nei 600 jos versijų, naudojant neįprastus audinius ir kone visą spalvų paletę. Vos per keletą sezonų rankinė virto kultiniu ir geidžiamu visų pasaulio madisčių aksesuaru. „Manęs paprašė sukurti minimalistinės funkcionalios rankinės, įkūnijančios 10 dešimtmečio pabaigos dvasią, eskizą. Ir aš sukūriau mažytę „Baguette“ – absoliučią priešingybę tam, ko iš manęs buvo tikėtasi, – prisimena populiariosios rankinės kūrėja. – Mano nepaklusnumas virto neįtikėtina sėkme: negana to, kad rankinė trumpa rankena tapo bestseleriu, ji dar ir atkreipė didžiulio koncerno LVMH, kurio dalimi tapo „Fendi“, dėmesį.“

Monstriška sėkmė

Prieš porą metų „Fendi“ mados namų pardavimai išaugo daugiau nei 50 procentų, ir nepatikėsite, bet ryškiausiai prie to prisidėjo „monstriškų“ aksesuarų linija – rankinės, šaliai, pirštinės, kepurės, spalvingi kailiniai rankinių ir raktų pakabukai. Prieš trejus metus dienos šviesą išvydę „Fendi“ monstriukai iškart tapo tikru hitu. Mados entuziastėms netgi nebuvo svarbu gana monstriškos šių aksesuarų kainos ir jos mielai paklodavo daugiau kaip 1500 JAV dolerių už pūkuotą, nors visai nefunkcionalų daikčiuką. Prie rankinės tapo įmanoma prisisegti net patį „Fendi“ kūrybos vadovą K.Lagerfeldą – sukurtas ir jį primenantis karulis, švelniai pakrikštytas „Karlito“.

Nuotr. Vida Press

„Fendi“ – tai Roma, Roma – tai „Fendi“

2016 liepą vienas žymiausių pasaulyje ir didžiausias Romoje Trevi fontanas virto žadą atimančia „Fendi“ mados šou dekoracija. Ir tai nebuvo joks atsitiktinumas. Būtent „Fendi“ mados namai pasirūpino, jog daugiau nei 250 metų skaičiuojantis architektūros paminklas būtų restauruotas. Tam mados namai skyrė daugiau nei du milijonus eurų. „Mada uždirba daug pinigų, todėl ir Romos miestas turėtų gauti iš to pelno“, – įsitikinęs K. Lagerfeldas, tą vasaros vakarą kartu su S. Venturini Fendi pristatęs 2016–2017 metų rudeniui ir žiemai skirtą aukštosios mados kolekciją.

Trevi fontano rekonstrukciją finansavę mados namai laikiną podiumą įrengė tiesiai virš jo. Stikliniu podiumu, po kuriuo tyvuliavo vanduo, žengė manekenės. Tai buvo mados namų „Fendi“ devyniasdešimtmečiui skirtas mados šou. Žadą atimantis ir nepakartojamas. „Fendi“ – tai Roma, Roma – tai „Fendi“, – pernai sakė vykdomasis „Fendi“ direktorius Pietro Beccari. – Esame stipriai surišti su šiuo miestu: vieta, kur prieš devyniasdešimt metų įsikūrė mūsų namai, vieta, kuri visada įkvėpė „Fendi“. Trevi fontano rekonstrukcija – tai būdas išreikšti padėką Amžinajam miestui už viską, kuo jis mus per šiuos ilgus metus apdovanojo.”

Apie pasakas ir gėles

Žiūrint į Milano mados savaitėje pristatytą naujausią „Fendi“ Prêt-à-porter kolekciją akivaizdu, kad šiam rudeniui ir žiemai K. Lagerfeldas nenorėjo kurti pasakos. Veikiau tai suaugusiųjų mados žaidimas – seksualus ir kosmopolitiškas. Naujausioje „Fendi“ kolekcijoje Vienos graviūrų ir XVIII a. itališkų knygų, spausdintų rankine spausdinimo mašina, įkvėpti grafiniai raštai atgimsta universaliais modeliais iš trikotažo, kailio ir šilko audinių. Modeliai žavi naujomis detalėmis, o griežtos geometrinės formos kartu su lengvomis, švelniomis linijomis simbolizuoja vyrišką ir moterišką pradus.

Visai kitokia yra šią vasarą pristatyta Haute Couture 2017–2018 kolekcija – lengva, romantiška ir labai moteriška. „Pasakiškame miške auga tik fantastiškos gėlės“, – gėlių temą K. Lagerfeldas nusprendė atskleisti parodydamas originalias darbo su kailiu technikas. Taip ant šviesiai rudo karakulio palto pražydo mėlynos aguonos iš audinės kailio. Aksomu žvilgančios gėlės ant vakarinių suknelių, pasirodo, taip pat buvo kurtos iš trumpai kirptos audinės kailio. Fantastiški ir šių šedevrų atspalviai: ryškiai mėlyna, koralų, prisirpusios vyšnios… Pasak kritikų, tai – kolekcija, kuri švenčia prabangą, tradicijas derinant su modernumu.


← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)