Paulius Stefanovičius: „Moters kūnas tapo įrankiu“

rugpjūčio 25, 2017
Rima Aukštuolytė

Nuotr. Paulius Stefanovičius

„Fotoaktuose svarbus kūnas, o ne veidas ir jo skleidžiamos emocijos.“

„Nuo pat pradžių buvau linkęs link žmogaus, kaip mano fotografijos objekto. Tam įtakos turėjo mano fotografijos mokytojas. Jis mėgdavo sakyti, kad medelių, gamtos, architektūros nuotraukų gali nusipirkti spaudos kioske, paskui ant savęs pyksi, kad negali padaryti taip gerai, kaip matai ten. O žmogaus antrą kartą taip pat niekada nenufotografuosi“, – juokiasi fotografas Paulius Stefanovičius, sukūręs projektą „Secret Photography“.

Pauliau, tavo nuotraukose yra ne šiaip sau žmogus, bet nuogos moterys. Kodėl būtent jos?

Na, mano nuotraukose moterys yra visokios… Galbūt fotoaktai tapo tiesiog sritis, kurį labiausiai atsiskleidė. Moterys yra gražus gamtos kūrinys (juokiasi). Fotosesijose svarbi ne tik šviesa ar kiti techniniai bei kūrybiniai sugebėjimai, bet ir psichologija, bendravimas su modeliu, jo pažinimas.

Kaip vyksta tokios fotosesijos?

Mane įkvepia gamta. Sportuodamas, leisdamas labai daug laiko gamtoje ieškau lokacijų, kurias susieju su savo fotografija, su vienomis ar kitomis idėjomis, ir tai pritaikau. Radęs konkrečią lokaciją, kuri, mano akimis, išsiskiria, tiesiog mėginu sukurti jai savo istoriją. Taip vėliau ir gimsta konkretūs kūriniai.

Nuotr. Paulius Stefanovičius

Ar sunku moteriai nusirengti?

Viskas priklauso nuo individualios moters. Tos, kurios man išdrįsta parašyti, neturi problemų ir su nusirengimu. Svarbu, kad žmonės vertintų moterį kaip meno kūrinį ir nesureikšmintų to nusirengimo.

Kaip manai, kokios priežastys atveda moteris pas tave?

Jos dažnai nori įamžinti savo jaunystės akimirkas. Kitas dalykas, tokios „nude“ nuotraukos, mano nuomone, yra išskirtinės. Jos sukelia daugiau emocijų nei kokie nors šalti pastatai, gamtos peizažai ir t. t. Tiesiog minėtus objektus susiejus su moterimi viskas įgauna kur kas stipresnę, gilesnę prasmę. Moterys dažnai tokias nuotraukas įteikia ir kaip dovanas. Tiek sau, tiek artimam žmogui.

Kokią vyriausią moterį esi fotografavęs?

Amžiaus niekada neklausiau, bet manau, kad jis svyruoja tarp 25–40 metų. Įsivaizduoju, kad tai susiję su vidine branda, o gal tiesiog su vienais ir kitais norais save išmėginti, atrasti.

Kiek kartų susitinkate iki fotosesijos?

Iki fotosesijos susirašome, moterys gali įvertinti mano kūrybą asmeniniame tinklalapyje, „Facebook“ paskyroje. Čia juk ne vestuvės, kur yra daugybė detalių, reikalaujančių aptarti labai smulkiai ir daug. Jei yra pasitikėjimas, užduotis viską įgyvendinti yra mano, ne mano modelio. Tad iki fotosesijos viską galima sklandžiai suderinti el. paštu, telefonu ir kitomis priemonėmis. Žinoma, mielai susitinku, jei tam yra poreikis. Man pačiam labai svarbu viską iškart įsivaizduoti, ką noriu gauti iš fotosesijos, ir pateisinti jos lūkesčius.

Ar prisimeni savo pirmąją fotosesiją?

Na, natūralu, kad pradžioje tai negali būti labai įprasta. Mėgstama pajuokauti: „Žiūri į moterį kaip fotografas ar kaip vyras?“ Moters kūnas yra kaip įrankis, nuotraukos, meno objektas, kad ir kaip galbūt šios sąvokos gali kažkam skambėti keistai. Visos kitos emocijos paliekamos už šio proceso ribų. Tikrai nebereikia stengtis blokuoti savęs, jei vienas ir pagrindinis tikslas yra išskirtinis fotografijos kūrinys.

Kaip manai, ar ateis laikas, kai nuogo kūno bumas praeis?

Šioje vietoje, kalbant apie mano fotografiją, tai neaktualu. Bumas galbūt gali būti susietas su popsiniu nuogo kūno vaizdavimu, o tai kaip diena ir naktis skiriasi nuo klasikinio akto, nuo meninės fotografijos. Ir būtent pastaroji yra mano aistra, mano noras ir sugebėjimai.

Nuotr. Paulius Stefanovičius

Ar brangu pasidaryti tokią fotosesiją?

Na, gyvenime kuo mažiau stengiuosi sureikšminti tas finansines išraiškas, bet įvertintas turi būti. Juk tai – ne tik gyvenimo aistra ir pomėgiai, bet ir darbas. Ši sritis turi būti brangesnė, nes kiekviena fotosesija yra unikali. Kitas svarbus dalykas, kalbant apie pinigus, – nuotraukos paruošimas, postprodukcija. Stengiesi viską padaryti kuo geriau jau fotografuodamas, tačiau šiuolaikinė fotografija be to jau sunkiai įsivaizduojama. Nuogo kūno fotografija ir jos paruošimas reikalauja ypač daug laiko, pastangų ir sugebėjimų siekiant geriausio rezultato. Kadangi pagrindinis objektas yra kūnas, turi jį pateikti išskirtinai. Tačiau tai tikrai nereiškia, kad postprodukcijos procese atlieki kažkokius drastiškus pokyčius (juokiasi). Tai tikrai ne man.

O jei moteris pageidauja, kad patobulintum tam tikras jos kūno vietas?

Kūno fotografija yra kūno formos, žaidimas su šviesa, aplinka, kurioje viskas vyksta. Moteriai, manau, nėra prasmės sakyti tai, ką pats matau, ką turiu padaryti. Bendraudamas visada suprasi, ko tikimasi, kokių detalių norima. Siekdamas išsaugoti natūralumą, kuris tiesiog elementarus, mano nuomone, tokiame mene, tiesiog į viską žiūri ir darai taip, lyg pats būtum savo meno objekto vietoje.

 


← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)