Psichologė: „Moteriai reikia atsisakyti visų globėjos, visų mamytės ir visų pagalbininkės vaidmens“

rugpjūčio 24, 2018
Ieva Virpilaitytė

Stiprios karjeros moterys dažnam vis dar atrodo kaip mitinės būtybės – aršios amazonės, drąsiai kovojančios už savo tikslus, norus ir laimę. Vis dėlto tokių moterų šiandien yra labai daug, o būtent mūsų kalbintos moterys nė už ką neprimena pastarojo stereotipo, nes visos jos švelnios, gražios, mylinčios ir mylimos, nagus parodančios labai retai. Apie šiuolaikinį karjeristės modelį, visuomenės požiūrį, tokių moterų stiprybės šaltinius, konkurenciją su vyrais ir šeimos santykius kalbėjomės su psichologe Genovaite Petroniene, kuri išaiškino visas paslaptis apie karjerą darančias moteris.

Kaip vertinate moteris karjeristes ir jų požiūrį, kad šeima ir karjera yra suderinama?

Manau, kad tai – drąsus požiūris, nes moteris iš tiesų yra tokia apkrauta, kad suderinti viską yra labai sunku. Moteris, kuri taip nusprendžia, nusiteikia rizikuoti, nes pasiryžimas derinti karjerą ir šeimą priklauso ne vien nuo jos, bet ir nuo labai daug aplinkos veiksnių.

Ar tiesa, kad psichologiškai ir fiziologiškai moteris yra labiau linkusi kurti šeimą, o vyras – daryti karjerą, ar tai tik – visuomenės primesta norma?

Į šį klausimą neįmanoma atsakyti, nes tai priklauso nuo auklėjimo, kuris egzistuoja jau nuo amžių amžinųjų, ir mes net neįsivaizduojame, kaip būtų, jeigu mus būtų auklėję kitaip. Pirmaisiais metais taip, akivaizdu, kad moteris turi būti su vaikeliu. Moteris labiau jaučia poreikį šnekėti, bet mes nežinome, ar dėl to, kad ją taip auklėja, ar dėl to, kad iš principo smegenys kitokios. Smegenys yra neuroplastiškos – jei kitaip vaiką auklėsi, jos kitaip ir vystysis. Intelekto skirtumų tarp vyro ir moters nėra, tad šiuolaikinei moteriai daryti karjerą galimybės yra tokios pačios, kitaip buvo tik tada, kai reikėjo fizinės jėgos. Dauguma šiuolaikinių moterų yra auklėtos taip, kad jos mano, jog yra sutvertos kurti šeimą, tačiau yra tokių, kurios auklėtos kaip berniukai ir pasirenka daryti karjerą.

Kokioje šeimoje vaikui geriau augti: kai mama visą savo laiką atiduoda vaikeliui ar kai ji dirba, o vaikas auga daugiausiai su tėčiu, auklėmis ir močiutėmis?

Svarbiausia, ar vaikas gauna reikiamą kiekį kokybiško ryšio iš vieno ar kelių mylinčių žmonių. Nebūtinai tai turi būti mama – tai gali būti tėtis ar močiutė. Vaikui tas pats. Net tėvystės atostogose likę tėvai labai sėkmingai užaugina vaikus. Svarbiausia, kad būtų geros emocijos, jautrus elgesys, rūpestis ir kad tų žmonių nebūtų be galo daug, tik keli, prie kurių vaikas prisiriša, o kuris iš jų – jokio skirtumo. Čia taikoma mažam vaikui. Vyresnis vaikas orientuosis į tai, ką mato. Tradicinėje šeimoje augęs berniukas, t. y. kai tėtis dirba, taip pat kurs tokią šeimą. Tokiu atveju sudėtingiau mergaitei, kuri, augusi tokioje šeimoje, sugalvos daryti karjerą, nes neturės pavyzdžio, kaip moteris tai padaro, ji turės sekti tėvą, ieškoti savo kelių. Bet, žinoma, svarbiausia yra šeimos santykiai, kaip tarpusavyje sutaria sutuoktiniai ir kiek jie geri vaikui.

Ar tiesa, kad vaikas, mažiau bendravęs su tėvais, nes šie dirba, bus savarankiškesnis? Ar nepatirs jis streso likęs vienas? Sakykime, ne nuo mažens, bet nuo kokių 8–10 metų.

Jis savarankiškesnis, taip, bet šiuolaikinėje visuomenėje tas vaikas vienišesnis. Jis jaučiasi apleistas ir paprastai dabar įlenda į kompiuterio ekraną, stokoja emocinio bendravimo, tad tas laikas vaikui tikrai ne pats geriausias.

Koks yra vyro vaidmuo moters karjeristės gyvenime: moteriai karjerą daryti vienai ar tada, kai turi nuolatinį partnerį?

Atrodytų, kad antras variantas geresnis, tačiau ne visais atvejais. Priklauso nuo to, kiek partneris jai padeda, labai dažnai prasideda konkurencija, kas uždirba daugiau pinigų, ir pan., tad nuo to moteriai tikrai ne geriau. Su palaikančiu partneriu, be abejo, geriau nei vienai pačiai, nes tuo metu yra dar vienas protas šalia, dar vienas organizuotas žmogus, į kurį galima atsiremti: jei moteriai trūksta minčių, gali pasiūlyti idėjų, jei moteris bankrutuoja, jis gali paremti finansiškai, ir atvirkščiai. Du yra stipriau negu vienas, jeigu tas antras netempia žemyn.

Tarkime, moteris dirba, o vyras tikisi, kad ji jam dar ir blynų iškeps, padarys vakarienę ar įsiūs sagą. Kaip vertinate tokį vyro požiūrį?

Toks vyras labai stabdo moterį, apkrauna ją pareigomis ir žemina jos savivertę. Jis į ją žiūri kaip į nepajėgią daryti karjerą, kuri namus prižiūrėtų, vaikus prižiūrėtų ir dar gražiai atrodytų. Tokiu atveju ir su tokiu partneriu moteriai daryti karjerą yra nežmoniškai sunku.

Kokių patarimų turite moteriai, kuri nori suderinti ir šeimą, ir karjerą? Kaip nepalūžti?

Priklauso nuo to, kada moteris sugalvoja daryti karjerą: jau sukūrusi šeimą ar dar prieš tai. Jeigu prieš kurdama šeimą, moteris turėtų rinktis vyrą, kuris perpus su ja dalysis pareigomis namuose. Ji tą sąlygą turėtų iškelti santykių pradžioje, neturėtų pradėti santykių su vyru nesužinojusi jo požiūrio į moters ir vyro vaidmenis namie, nes kai vyras, jau moteriai tapęs artimu, pareiškia, kad ji viena viską turi daryti, kad taip per amžius jo giminėje priimta, tai tokiu atveju šaukštai po pietų. Moteris turėtų gerai pagalvoti, ar nori turėti su tokiu vyru vaikų, jau nekalbant apie bandymą kopti karjeros laiptais. O jei partneris toks nepadedantis ir pats darantis karjerą, tada moteris turi turėti pagalbininkų: auklės, namų tvarkytojai. Ir vyras turėtų žiūrėti teigiamai į tą pagalbą. Tokiu atveju abu daro karjerą, pagalbininkai namuose būna su vaikais ir užsiima buitimi, o vyras ir moteris tik padraugauja su vaikais po darbų. Bet abu partneriai turi žinoti, kad to nori. Labai daug moterų daro karjerą aukodamos sveikatą, santykius su vaikais ir sutuoktiniu. Ypač sutuoktiniu, nes tokiu atveju vyras lieka paskutinėje vietoje: moteris dar sugeba susišukuoti, sužiūrėti vaikus, o vyrui nebeužtenka energijos.

Ką manote apie požiūrį, kad moteris turi likti su vaikais namuose ir tokiu atveju ji supermoteris, nes jei vyras lieka, šiuolaikiniais standartais, ta moteris yra bjaurybė, palikusi vargšą vyrą su vaikais, o pati – savanaudė karjeristė?

Toks požiūris pasitaiko ne visada. Inteligentiškoje aplinkoje tokie partneriai abu yra labai vertinami, nes moteris juk tokiu atveju išlaiko šeimą: ji spėja ir karjerą daryti, ir vaikus pasūpuoti. Šiaip ar taip, priklauso nuo to, ką ta moteris daro. Jei vyras ir dirba, ir vaikus prižiūri, o ji nagus lakuoja, tai, aišku, ją pasmerks. Tačiau jei moteris uždirba didžiąją pinigų dalį, tai be abejonės į ją žiūrės teigiamai, ypač jei moters darbai labai reikšmingi, jeigu ji mokslininkė ar scenos žvaigždė. Nors, deja, prie pastarųjų dažnai žmonės kabinėjasi, kad va, ji čia vaikus pamiršusi linksminasi ant scenos. Tai, žinoma, ir nuo vyro priklauso – jei jis save parodys kaip auką, tai visi jį taip ir matys, smerks moterį. Tačiau dažniausiai vyrai džiaugiasi, kad jų žmona tokia šauni, o jis gali prisidėti prie namų židinio kurstymo.

Kaip moteriai pakelti konkurenciją su vyrais darant karjerą?

Tai sudėtinga dėl kelių priežasčių. Pirmiausiai, moteris jautresnė kritikai ir apskritai puolimui, agresijai. Ji labiau griaužiasi dėl to, tad stengiasi neišsišokti, kad negautų tokių smūgių. Tuo atveju vyrai agresyvesni. Antras dalykas, moteriai reikia draugijos, jai patinka draugauti, o vyras uždaresnis, jam gerai pačiam su savimi. Vyras gali užsidaryti biure, sėdėti ir ramiai dirbti visą dieną, o moteris, pasėdėjusi dieną, užsimanys draugijos, skambins draugei. Šiomis savybėmis moteris pralaimi. Tačiau moteris yra geresnė derybininkė, jei reikia susikalbėti su sunkaus charakterio žmonėmis – ji ras priėjimą, jeigu reikia daug dalykų daryti vienu metu, ji tikrai tai sugebės daug geriau negu vyras. Aišku, yra tokių moterų kovotojų, kurios kaip žvėrys, jos bet kokį vyrą pargriauna, tad jei dar kas nors joms vaikus padeda auginti, jos neturi jokių problemų siekdamos karjeros. Tačiau jei jos yra tipinės moterys, joms problemų kyla, joms tenka rinktis tokią zoną, kur nėra aiškios kovos – ne politiką ir ne statybų verslą. Tačiau joms geriau sekasi organizuoti kažkokius socialinius verslus, tarkime, psichologių yra daug daugiau moterų, jos geriau šioje srityje gaudosi, o vyrai rečiau tokioje srityje pritampa.

Kaip patartumėte moteriai pamilti save? Ne ta prasme, kad moteris eitų ir lakuotų nagus ar nuolatos gulėtų SPA centruose viską aplink pamiršusi, kol kiti aplink dirba, bet taip, kad pasirūpintų savimi darbų ir rūpesčių apgultyje.

Jei vyrai savęs nemyli dėl darbo ir persidirba, tai moteris dėl to, jog vis galvoja, kad kažko nepadarė ir kažko dar „neapšokinėjo“: ar tai vyro, ar vaikelio, ar namų – ji lieka paskutinė visų darbų sąraše. Jei jau atkreipė dėmesį į save, tai tam, kad graži atrodytų kitiems, bet niekada neklausia, ko ji pati norėtų. Aš manau, moteriai reikia atsisakyti visų globėjos, visų mamytės ir visų pagalbininkės vaidmens, nes jis ją labiausiai skaudina, reikia išdrįsti taip pasielgti. Kartais pabūti savanaudei. Nes paprastai moteris turi būti miela, motiniška ar seksuali vyro draugė, bet niekas nemato moters kaip kūrybingos individualistės. Ji turi kitą amplua nusibrėžti, nebūtinai absoliučiai, bet bent truputį. Yra toks bestseleris „Moterys, kurios myli per daug“, bet ne „Vyrai, kurie myli daugiau“, tai reiškia, kad moteriai tą meilę kitiems reikia mažinti. Kad mylėtum save, reikia skirti laiko, pinigų, reikia žinoti savo norus, reikia žmonių, kurie tuos norus padėtų realizuoti, reikia mėgautis, bet jei tam skirtas laikas ir energija yra atiduodami kitiems, tai tos meilės pačiai sau ir nebeliks. Nebūtinai reikia mylėti save, kad pamiltum kitą, tačiau jei tave kitas mylės ir kitą mylėsi, tu irgi save pamilsi. Pavyzdžiui, vaikai pirmiausiai jaučia mamos meilę, pajaučia meilę jai, o tada pamilsta save.

Koks amžius moteriai yra geriausias kurti šeimą ir daryti karjerą?

Mokslininkų paskaičiuota, kad tiek vyrams, tiek moterims šeimą kurti geriausia apie trisdešimtmetį, tarp 26–33 metų, tuomet abu jau tam yra subrendę. O karjerą – jau net mokslų metu, į mokslų pabaigą, nes iš pradžių privalu pasidžiaugti jaunyste, atrasti save, o tik tada pradėti dirbti.


← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)