Sugriauta: trys didžiausi mitybos mitai!

rugpjūčio 10, 2018
AŠ IKONA

Nuotr. Naglis Bbierancas

Mitas nr. 1. Dirbtiniai saldikliai kenkia sveikatai

Nenatūralumas – štai pagrindinė priežastis, dėl ko mums saldikliai ir jų nauda sveikatai skamba abejotinai. Žodis „chemija“ mus beprotiškai gąsdina, o vienintelė raidė E apskritai sukelia stresą. Ir be reikalo. Jei paimtumėme paprasčiausią bananą ir užrašytumėme jo sudėtį cheminėmis formulėmis, išaiškėtų, kad jame E taip pat netrūksta.

Yra skirtingų saldiklių. Tarkime, aspartamas (E951) blogas tuomet, kai yra termiškai apdorotas, bet nekenkia atšaldytuose produktuose, todėl ant kai kurių gėrimų galima rasti užrašą „Gerkite atšaldytą“. Svarbiausias dalykas kalbant apie saldiklius (kaip ir viską mityboje) – kiekis ir dienos norma, nes juk vitaminas C pats savaime nėra blogas, bet nuo per didelių vitamino C kiekių žmonės taip pat miršta.

Saldikliai buvo išrasti tam, kad diabetu sergantys žmonės galėtų valgyti saldžiai. Mitai gimė tada, kuomet kai kurie tyrėjai nustatė, jog jis žiurkėms sukelia vėžį, bet reikalas tame, kad joms leidžiamų saldiklių kiekiai buvo milžiniški. Žmogui vėžį sukelti galėtų 180 gramų saldiklio per dieną. 180 gramų! Netgi dėžutėje esančios 1200 sacharino tablečių sveria mažiau – 120 gramų, o juk per dieną žmogus paprastai suvalgo kokias šešias tabletes. Anot tyrimų, 3 gramai saldiklio per dieną – kiekis, kurį saugu vartoti kasdien visą gyvenimą.

Net ir žinodami, koks blogis yra cukrus, žmonės jį vis tiek vartoja, tad jei klaustumėte, ką pasirinkti – cukrų ar saldiklį – tikrai būčiau už pastarąjį!

Mitas nr. 2. Bulvės tukina

Žmonės mielieji, ne bulvės jus tukina! Tukina tai, kaip jūs jas gaminate ir su kuo valgote. Ir, aišku, kiekiai. Pati bulvė – nuostabus produktas su daugybe mikroelementų: vitaminais, mineralinėmis medžiagomis. Virta bulvė sotumo skalėje užima aukščiausias pozicijas, o kadangi bulvės 2–3 kartus kaloringesnės už kitas daržoves, patarčiau jų vakare neprisikirsti. Gąsdina krakmolas? Be reikalo, nes bulvių krakmolas mažina blogojo cholesterolio lygį kraujyje ir kepenyse.

Visa problema – bulves mėgstame kepti gruzdintuvėje arba aliejumi patvinusioje keptuvėje. Jei paimsite šviežią bulvę, kurią galima valgyti su visa lupena ir joje esančiais būtiniausiais mikroelementais, ir išsikepsite orkaitėje ar paruošite greitpuodyje be papildomų riebalų ir priedų, bėdų neprisidarysite, o „monstre“ laikoma bulvė virs naudingu produktu.

Mitas nr. 3. Nevalgau po 18 valandos!

Kaip atrodo jūsų įprastas rytas? Atsikeliate, paskubomis išgeriate kavos, išbėgate į darbą ir tik 10 valandą pirmą kartą įsidedate ko nors į burną, tiesa? Vadinasi, jei išvakarėse paskutinį kartą valgėte 18 valandą, iš viso nevalgėte 16 valandų! Man tai jau primena badavimą, o ne sveiką mitybą. Iš esmės badauti nėra blogai, kartais netgi to reikia, bet badauti būtina tinkamai. Prisivalgyti ir paskui 16 valandų nevalgyti nėra sveika. Patikėkite, šeštą vakaro jokie stebuklai neįvyksta.

Žmonėms atrodo, kad atsigulus į lovą organizmas numiršta ir jam nieko nebereikia. Netiesa! Miegant mūsų organizmas atsikuria iš tų medžiagų, kurias įsisavinome per dieną. Bet juk dienos metu mums irgi reikia medžiagų, nes mes daug judame, einame, bėgame, o ir smegenys per visą dieną nenustoja veikti. Jei dieną gyvenote gana intensyviai, naktį jūsų kūnas tiesiog nebeturi, ko įsisavinti. Kai organizmas negauna medžiagų, kurių jam reikia, jis pradeda duoti signalus: ima skaudėti galvą, jaučiamas silpnumas, pradeda lūžinėti nagai, plaukai. Ilgainiui gali nusilpti imunitetas, pulti ligos, trūkti mikroelementų.

Esminis dalykas, jei norite numesti svorio – individualiai parinktas valgymo režimas, kurį būtų galima derinti su darbu, tad išeitis paprasta: susidėliokite mitybą taip, kad per dieną suvartotumėte tiek kalorijų, kiek jūsų organizmui reikia (vis dėlto tai geriausiai jums pasakytų mitybos specialistas). Baltymai, riebalai, angliavandeniai – visko tik tiek, kiek reikia. O organizmui visiškai nusispjauti, kada jūs valgysite – dvyliktą nakties ar šeštą ryto.

PAPRASTA MATEMATIKA: KAM LYGI TURI BŪTI LIEMENS APIMTIS?

MOTYVUOTA VASARA: KUO KEISTI CUKRŲ IR KIEK ANGLIAVANDENIŲ MUMS REIKIA IŠ TIKRŲJŲ

„SKINNY FAT“ – SINDROMAS, SU KURIUO SUSIDURIA NET PAČIOS LIEKNIAUSIOS

 


← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)