Svečias iš Maldyvų: „Buvau priblokštas, kad lietuviai geria vandenį iš čiaupo“

birželio 28, 2018
Rūta Nenartavičiūtė

27-erių Mohammedas Nabeeh, gimęs ir užaugęs tolimuosiuose Maldyvuose, Lietuvoje vieši jau trečią kartą. Interviu pradžioje jis iškart paprašo jį vadinti Nabiu – taip į jį kreipiasi draugai ir šeima. Nabis paaiškina, kad Maldyvuose visiems berniukams suteikiami du vardai: pirmasis – tradicinis islamiškasis iš Korano, o antrasis – tėvų nuožiūra, tačiau įprasta naudoti ir kreiptis tik antruoju vardu. Maldyvuose jis valdo viešbutį, kuris priklauso jo šeimai, taip pat turi savo sporto klubą bei suvenyrų parduotuvę, o laisvalaikiu su draugais mėgsta nardyti. Kaip Nabis iš mažos Maldyvų salos atvyko į Lietuvą ir kodėl jam čia taip patinka?

Nabi, kada pirmą kartą išgirdai apie Lietuvą?

Gimiau ir užaugau Mafušio saloje, kuri yra vos 25 kilometrai nuo Maldyvų sostinės Malės. Palyginti su kitomis Maldyvų salomis, tai nėra maža sala, joje šiuo metu gyvena apie 3500 gyventojų, tiesa, plotas nėra didelis – salos ilgis maždaug 1 kilometras, o plotis – 200 metrų, pereiti visą salą užtrunka vos 15 minučių. Iki pat 2014 metų sala buvo uždaryta turistams, čia gyveno tik vietiniai gyventojai. Į Maldyvus atvykę turistai keliaudavo tik į privačias salas, vadinamuosius resortus, kuriuose stovi nameliai ant vandens. Kai 2014 metais Maldyvų valdžia nusprendė, kad laikas supažindinti turistus su vietiniu turizmu, Maafushi sala tapo pirmąja vietinių apgyvendinta sala, kurioje leista lankytis ir apsistoti turistams, o mano šeimos valdomas viešbutis „Summer Villa“ – pirmuoju viešbučiu šioje saloje. Vos atidarius viešbutį, pradėjo plūsti turistai, tarp jų buvo ir lietuvių. Tuomet ir sužinojau, kad yra tokia šalis, kad ji yra Europoje. Kurį laiką tai ir buvo visos mano žinios.

Kaip atsitiko, kad čia atsidūrei?

Maldyvuose susipažinau su Rimvydu Širvinsku-Makaliumi, tapome partneriais ir į mūsų šeimos viešbutį pradėjo atvykti vis daugiau lietuvių. Su lietuviais greitai susibendravome, pamačiau, kad jie labai linksmi ir nuoširdūs žmonės. Taip jau atsitiko, kad į akį man krito viena lietuvaitė, apsikeitėme kontaktais ir pradėjome bendrauti. Esame pora jau dvejus metus, labai stengiamės kuo dažniau susitikti, ji dažnai atvyksta į Maldyvus, kartais susitinkame kitose Azijos ar Europos šalyse. Lietuvoje esu jau trečią kartą, dažniausiai čia atvykstu bent mėnesiui ar ilgiau.

Vadinasi, prieš atvykdamas į Lietuvą jau šį tą žinojai apie mūsų šalį? Koks buvo pirmasis įspūdis?

Lietuva buvo pirmoji mano aplankyta šalis Europoje. Prieš tai buvau lankęsis tik Šri Lankoje bei Tailande. Iškart pajaučiau, kad esu visai kitokioje aplinkoje. Aplink beveik nesimatė užsieniečių, o mano išvaizda, aišku, iškart išdavė, kad esu ne vietinis. Žmonės gatvėje smalsiai mane nužiūrėdavo, tačiau nepasakyčiau, kad dėmesys buvo nemalonus – dažnai sulaukdavau šypsenų, drąsesni ir pakalbindavo. Žmonės nustebdavo sužinoję, kad esu iš Maldyvų, dauguma juokdavosi ir klausdavo, kodėl iš šalies, kuri daugeliui asocijuojasi su rojumi žemėje, atvykau į niūrią ir šaltą Lietuvą. Man Lietuva nepasirodė niūri ir šalta, o paliko tikrai gerą įspūdį. Kai pirmą kartą čia lankiausi, buvo vasara, viskas buvo žalia ir labai gražu. Stebino dalykai, kurie jums, lietuviams, atrodo tokie įprasti.

Kokie?

Maldyvuose eismas vyksta kairiąja kelio puse, taip man buvo įprasta visą gyvenimą. Tad vos atvykęs ir įlipęs į automobilį oro uoste, nustebau, kodėl mane sodina į vairuotojo vietą ir kodėl čia nėra vairo. Labai patinka, kad lietuviai taip stropiai laikosi eismo taisyklių, kelyje jaučiuosi tikrai saugus. Nors draugai man yra minėję, kad lietuviai nėra patys kultūringiausi vairuotojai, tačiau šalyse, kuriose lankiausi prieš tai, ir netgi pačiuose Maldyvuose, eismas vyksta gan chaotiškai, o  Lietuvos keliuose eismas vyksta pagal labai griežtą tvarką ir visi tos tvarkos laikosi. Buvau tiesiog priblokštas, kai pamačiau, kad lietuviai geria vandenį iš čiaupo. Pats ilgai nesiryžau pabandyti, o pabandęs nepasigailėjau – vanduo pas jus iš tiesų labai geras. Maldyvuose, kaip ir daugelyje Azijos valstybių, gerti vandenį iš čiaupo yra nesaugu. Čia geriame filtruotą lietaus arba išpilstytą į butelius pirktinį vandenį. Dar labai nustebino interneto greitis – net neįsivaizdavau, kad toks išvis egzistuoja!

Žinau, esi jau aplankęs nemažai Europos šalių. Kas patiko labiausiai?

Taip, jau teko pabuvoti Italijoje, Ispanijoje, Nyderlanduose, Švedijoje, Estijoje, artimiausiu metu tikiuosi aplankyti daugiau Europos valstybių. Visos šalys man paliko tikrai gerą įspūdį, ypač patiko Italija ir jos sostinė Roma. Tačiau lyginant su kitomis Europos šalimis, Lietuva vis tiek man patinka labiausiai. Vilnius – nuostabus miestas, jaučiuosi kaip namuose. Čia gausu žalių parkų, žaidimų aikštelių, čia jauku, o gyvenant centre visur galima nueiti pėsčiomis arba nuvažiuoti dviračiu. Aš gimiau ir užaugau mažoje saloje ir negalėčiau įsivaizduoti savęs, gyvenančio milžiniškame mieste.

Ar keliaudamas sutikai tautiečių?

Ne, neteko. Maldyviečiai nėra keliautojų tauta, taip susiklostė greičiausiai dėl geografinės padėties – juk esame gan toli nuo kitų valstybių. Anksčiau skrydžiai buvo įperkami tik labai turtingiems žmonėms, o tuo tarpu paprasti žmonės, jei ir keliaudavo, tai dažniausiai šalies viduje, tarp salų. Tik visai neseniai į Malės oro uostą pradėjo skraidyti vis daugiau skrydžių bendrovių, skrydžių bilietai atpigo, kelionės tapo prieinamos ir vidutines pajamas gaunantiems Maldyvų gyventojams. Jaunimas keliauja vis daugiau, o vyresni žmonės yra sėslesni, manau, dėl to, kad tiesiog yra taip įpratę.

Neabejoju, kad šeimai ir draugams labai įdomu, kokia gi ta Lietuva. Ką jiems pasakoji?

Jie labai domisi, kaskart man grįžus išklausinėja visko. Daugiausiai pasakoju jiems apie gamtos grožį, nes pats labai mėgstu būti gamtoje. Rodau daug nuotraukų, ypač didelio susidomėjimo sulaukia Kuršių nerija bei miškų ir ežerų nuotraukos. Maldyvuose juk neturime nė vieno ežero, o kraštovaizdis skiriasi kaip diena nuo nakties. Jiems tai tikra egzotika. Lietuvos miškai sužavėjo ir mane patį – ten tiek daug gražių dalykų. Galima rasti grybų, uogų ir kitokių gėrybių, įkvėpti nuostabaus samanų aromato, klausytis paukščių čirškėjimo. Nuostabu! Didelį įspūdį paliko ir prekybos centrų dydis – pirmą kartą apsilankęs negalėjau patikėti savo akimis, kai pamačiau, kad prekybos centre gali tilpti net čiuožykla. Taip pat turite labai skanaus maisto – jo pasirinkimas, mano akimis, tiesiog milžiniškas.

Ką dažniausiai valgai būdamas Lietuvoje?

Labai pamėgau kibinus, taip pat patiekalus iš bulvių, ypač – bulvinius blynus. Patinka, kad turite tokią gausybę visokių skirtingų ir įmantrių salotų. O didžiausias atradimas – grybai. Iki tol buvau matęs ir ragavęs tik pievagrybių ir net nežinojau, kad būna kitokių rūšių ir skonių. Iš jų mano mergina verda beprotiškai skanią grybų sriubą. Lietuvoje labai gera mėsos kokybė ir didelis pasirinkimas, čia pirmą kartą paragavau kalakutienos ir triušienos. Maldyvuose neauginame gyvulių, visa mėsa atgabenama šaldyta, todėl skonis ne toks geras. Nelabai patiko lietuvių taip mėgstami ir liaupsinami šaltibarščiai, jų skonis man labai keistas. Būdamas Lietuvoje, visai nepasiilgstu Maldyvų maisto, nes čia turite tokį didelį pasirinkimą, kad tiesiog neįmanoma visko paragauti. Įspūdinga, kiek daug puikių restoranų turite, o aptarnavimas – bent jau kiek man teko susidurti – labai profesionalus ir draugiškas. Padavėjai šypsosi, nevengia ir pabendrauti, užkalbinti, domisi, ar patinka jų restorano maistas.

Bet juk yra dalykų, kurie nepatinka ar erzina?

Nelabai patinka, kad oras taip greitai keičiasi ir kad naktys šaltos, net ir vasarą. Kai atvykau, dienos buvo šiltos, tačiau vakare temperatūra nukrisdavo, o aš – tik su marškinėliais. Paskui pasimokiau ir visuomet su savimi turėdavau šiltesnių rūbų bei sekdavau orų prognozes. Jums temperatūrų kaita yra įprastas dalykas ir to nepastebite, o man tai buvo naujiena, nes Maldyvuose visus metus oro temperatūra tokia pati: dieną – 30, naktį – 27 laipsniai šilumos, taigi mes visuomet žinome, koks bus oras. Pasigendu ir daugiau informacijos anglų kalba. Kai nueinu į parduotuvę, nesuprantu prekių ar produktų pavadinimų, nes beveik viskas parašyta tik lietuviškai. Taip pat gan paini taksi paslaugų sistema – reikia skambinti ir užsisakyti, kai Azijoje užtenka pakelti ranką gatvėje, ir automobilis iškart sustoja. Problemų galima rasti visur, kur pažiūrėsi, tačiau geri dalykai tikrai nusveria blogus.

Paskutinis tavo apsilankymas Lietuvoje buvo šių metų žiemą. Pirmą kartą pamatei sniegą?

Taip, šio apsilankymo labai laukiau. Sniegas man labai patiko! Galbūt lietuviams pasirodys keistas toks susižavėjimas, tačiau įsivaizduokite, jei visą gyvenimą gyventumėte šalyje, kur nebūna vasaros – tik žiema. Ir staiga jus nuvežtų į saulėtą ir šiltą šalį. Geras, ar ne? Būtent taip jaučiausi atvykęs čia žiemą, atrodė, kad esu visai kitoje planetoje. Artimieji vis skambino ir klausinėjo, koks jausmas jį liesti. Didžiausia šventė būdavo, kai pradėdavo snigti, tuomet eidavau į lauką ir džiaugdavausi kaip mažas vaikas.

Kokių patarimų duotum užsieniečiui, kuris planuoja atvykti pasisvečiuoti Lietuvoje?

Patarčiau susirasti lietuvių draugų ir apkeliauti Lietuvą kartu su jais, tuomet ir įspūdis bus nepakartojamas.


← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: patarimai kaip kovoti su spuogais "akne"
Merginos, kokiose internetinėse parduotuvėse jūs perkat kosmetiką? Aš radau tokį puslapį inbeauty, kur labai didelis pasirinkimas lyg ir kokybiškos lietuviškos kosmetikos (ir ne tik, aš tiesiog labai patiko ODA brendas)  https://inbeauty.lt/oda-kosmetika, bet anksčiau aš ten niekad nepirkau. Kainos prieinamos. Gal kuri nors užsisakinėjot ten? Papasakokit.
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)