Vaizdas, vertas milijono – ir nemokamai!

gegužės 4, 2018
Rūta Nenartavičiūtė

Kirkilų apžvalgos bokštas

Apžvalgos bokštai pastaruoju metu turbūt yra vienos populiariausių lankytinų vietų Lietuvoje. Kodėl? Gal todėl, kad iš aukštai Lietuvos kraštovaizdis atrodo kitoks – neįprastas, gražesnis nei žvelgiant nuo žemės. Bokštų lankymui nereikia skirti daug laiko – galima užsukti pakeliui tiesiog kur nors važiuojant, be to, tai – pramoga visai šeimai.

Kad ir kiek žvelgtum į palmes, valgytum egzotinius vaisius ir 360 dienų per metus būtum lepinamas saulės, visada ateis akimirka, kai pagalvosi apie žaliuojančią, gaivią Lietuvos gamtą. Apžvalgos bokštai – unikali proga išvysti Lietuvos gamtą iš paukščio skrydžio ir net kelių kilometrų spinduliu ištyrinėti ežerus, miškus ar miestus. O kurie bokštai Lietuvoje yra patys įdomiausi?

Kirkilų apžvalgos bokštas 

Tai labai įdomios formos bokštas, suręstas iš metalo konstrukcijų ir apgaubtas jaukia medine apdaila. Daugelį sužavi jo netaisyklinga forma, kuri vieniems primena mėnulį, o kitiems – kanoją.

Tačiau ne tik pats apžvalgos bokštas yra įspūdingas. Biržai garsėja smegduobėmis (būtent todėl ten niekas nesako „kad tu prasmegtum!“), o aplink šį bokštą yra net apie 30 vandens pilnų smegduobių! Bokštas buvo pastatytas tam, kad Biržų regioninio parko lankytojai iš beveik 32 m aukščio galėtų apžvelgti nuostabias apylinkes ir ypač Kirkilų draustinį bei jame esančius smegduobių ežerėlius, kurie vasarą nusidažo rausvais tonais. Magija? Ne, jokios magijos: vandenyje gyvenančios sieros bakterijos esant tam tikrai temperatūrai nusidažo raudonai, todėl ir vanduo ežerėliuose tampa neįprastos spalvos.

Anykščių šilelio Medžių lajų takas

Lietuviams piliakalnių genas giliai įsišaknijęs ir mums visiems patinka žiūrėti į medžių viršūnes iš aukštai. Tai puikiai įrodė Medžių lajų tako ir jo bokšto apgultis Anykščiuose – tokių turistų srautų, atrodo, neprognozavo niekas. Vos atidarytas, jis akimirksniu priviliojo tūkstančius smalsuolių. Toks takas – pirmasis Baltijos šalyse.

Regioniniame parke įrengtas takas vingiuoja Antano Baranausko apdainuoto Anykščių šilelio viršūnėmis apie 300 m ir tolygiai kyla aukštyn iki 21 m aukščio. Beje, takas įspūdingai papuoštas aukštaitiškos tautinės juostos motyvais. Pakilus į tako pabaigoje esantį 35 m aukščio apžvalgos bokštą, atsiveria puikus Šventosios upės vingių ir slėnio kraštovaizdis. Įrengtuose informaciniuose stenduose pateikiama informacija apie medžius, medynų sandarą, miško augalus ir gyvūnus. Lajų takas pritaikytas lankyti ir negalią turintiems žmonėms – juos į apžvalgos bokštą užkelia keltuvas.

Sartų ežero (Baršėnų) apžvalgos bokštas

Dar vienas aukštas bokštas (apžvalgos platformos aukštis – 33 m, ilgą laiką tai buvo aukščiausias apžvalgos bokštas Lietuvoje) stovi Baršėnų kaime, Sartų regioninio parko teritorijoje, Rokiškio rajone. Šiam bokštui jau daugiau nei dešimt metų, pastatytas jis 2006-aisiais.

Sartu 1000

Užlipus žaliais metaliniais laiptais, atsiveria itin gražūs Sartų regioninio parko bei Sartų ežero vaizdai. O juk Sartai – vienas didžiausių ežerų Lietuvoje! Vaizdas išties gniaužiantis kvapą, ypač leidžiantis saulei.

Mindūnų apžvalgos bokštas

Jei reikia „sudeginti kalorijas“, tai šis 214 laiptelių kelias iki 36 m aukštyje įsitaisiusios viršūnės bus pats tas. Bokštas pastatytas Molėtų rajone, šalia Mindūnų kaimo, o žvelgiant iš apžvalgos aikštelės, matyti Labanoro giria, Baltieji ir Juodieji Lakajai, Siesarties ežeras su salomis.

Beje, čia atvykti rekomenduojama ne tik tada, kai už lango maloniai šildo vasaros saulė, bet ir pavasario pradžioje, kai pradeda tirpti ežero lytys. Tuomet visas ežeras atrodo tarsi žaisminga dėlionė!

Zarasų apžvalgos ratas

O jei keliai veda per Zarasus, būtina užlipti ant čia esančio apžvalgos rato. Tai – unikali apžvalgos aikštelė: iš 7 m aukščio atsiveria nuostabi Zaraso ežero panorama, nusileidus galima pasivaikščioti pakrante arba pasimėgauti vaizdu ramiai sėdint ant suoliuko.

Pakrantėje įrengtas fontanas, liepteliai, valčių nuomos punktas (taip pat čia galima išsinuomoti riedžius ir dviračius), žaidimų aikštelė vaikams. O paskui verta nueiti ir į pačią salą – tikrai nereali vieta!

Šv. Jonų bažnyčios varpinė

Nors tai ne visai apžvalgos bokštas, tačiau vaizdas, atsiveriantis nuo varpinės stogo, tikrai vertas apžvalgos bokšto vardo. Vilniaus panorama vilniečiai ir miesto svečiai gali grožėtis nuo aukščiausio senamiesčio pastato. Užkopus 193 autentiškais mediniais laipteliais į 45 m aukštį, senamiesčiu ir Vilniaus toliais galima gėrėtis tarsi iš paukščio skrydžio.

Varpinės lankytojus domina ir Fuko švytuoklė, kuri demonstruoja Žemės sukimosi aplink savo ašį efektą. Švytuoklės įtvirtinimo lizdas įrengtas varpinės bokšto antrajame aukšte. Nuo specialios pakylos galima stebėti, kaip švytuoklė supasi, kaip juda ratu ant plono lyno virš marmurinio ciferblato pagrindo pakabintas keliasdešimties kilogramų rutulys. Per dieną siūbuodamas rutulys keičia savo padėtį ir įrodo, kad Žemė sukasi aplink savo ašį. Istorinėje varpinėje taip pat įrengtas modernus liftas, todėl gali drąsiai lankytis vyresnio amžiaus ar sunkiau judantys žmonės.

Įspūdingos Julijos Žižės atostogos ir kerintys vaizdai:

Julija Žižė pasinėrė į atostogas Balyje… Bet kodėl taip brangiai?

Kuprinių tendencijos:

Kaip išsirinkti tinkamą kuprinę

Ypatingos vietos pagal Saugirdą:

10 vietų, (ne)pakeitusių mano gyvenimą

Pavasarinį AŠ IKONA žurnalo numerį dar gali suskubti įsigyti prekybos vietose arba čia: https://www.perkuknyga.lt/lt/naujausios-knygos/vmg-as-ikona.-pavasaris-2018.html


← Grįžti

Komentarai:

 

Komentarų nėra.

Forumas
TEMA: Kokia Tavo svajonių šalis?
Aš visai neseniai grįžau iš povestivinės kelionės iš Tailando, tai ten mano nauja svajonių šalis. Iki tol su vyru labiausiai mėgom Ispaniją, bet Tailandas pranoksta visas šalis, kuriose iki šiol buvome. Labai gerą įspūdį paliko viskas, tiek maistas, tiek vietiniai tiek oras ir paplūdimiai. Dar labai maloniai nustebino kelionės gidas, nes mes labai retai imame kelialapius, bet manau dabar dažniau juos pirksime, nes tikrai smagu klausytis žmogaus, kuris tikrai daug žino apie tą šalį, beto ir laiko susitaupo, kai nereik klaidžiot po gatves, kas tikrai būtų nutikė, jeigu būtumėm keliavę dviese, nes pati šalis tai labai paini. Jeigu kam įdomu, tai kelialapį ėmėm iš čia https://travelplanet.lt/keliones/azija/tailandas/kelione-i-tailanda-smalsiems . Manau tolimesnėm kelionėm labai apsimoka imti kelionę su gidu, vat kokioj Ispanijoj arba apskritai Europoj tai aišku geriau keliaut savarnakiškai, bet egzotiškose šalyse tikrai sunkiau susigaudyti :)
TEMA: Sulčių dieta
neteko bandyti, sportas man geriausia norit tureti tobula figura, pradejau namie, dabar salej jau ir papildus vartoju https://www.ponasbicepsas.lt/biotech-usa-nitro-pure-whey-2270g ir i varzybas ruosiuosi, o dietu nesilaikau kazkokiu ekstremaliu, nes norisi ir gerai ir sveikai jaustis, zinoma saldumybu atsisakiau :) ir beabejo pries varzybas tenka laikytis mitybos